V sobotu krátce před polednem stojí před hotelem Zámeček fronta lidí, aby ochutnala nejen guláše, ale i víno a užila si příjemný den. „Jedeme přímo za gulášem. Loni se nám tu líbilo natolik, že se z nás stávají nejvěrnější fanoušci," komentuje Monika Benešová z Brna, když čeká než se dostane k pokladně. „Doufám, že na mě ještě nějaký guláš zůstane, a jestli ne, tak si dám určitě dobré víno a uděláme si s přáteli hezký den, protože tady je prostě krásně," dodává žena, která přijela s dalšími pěti kamarády.

Z dobrého počasí a zástupu lidí je nadšený i organizátor akce Jiří Ševčík. „Lidé mají na výběr několik druhů gulášů, záleží na co mají chuť. Tradiční součástí této akce je i košt prvních mladých vín Moravské Božolé, kterých máme připravených asi stopadesát lahví, a to vše za doprovodu cimbálové muziky Eliška v hotelovém sklepě," komentuje akci Ševčík.

Program zpestřuje lidem třeba soutěžní klání o největšího jedlíka gulášového festivalu. Vítězí maxijedlík Jaroslav Němec.

Novinkou je stánek s konopným pivem a konopný guláš. Dále pak chilli guláš nebo třeba tvarůžek v koblížkovém bramboráku,“ doplňuje organizátor s tím, že pro všechny přítomné je toho hodně na výběr.

U většiny stánků se tvoří dlouhé fronty. Na místě akce je přibližně dva tisíce lidí, a to není ještě ani poledne. Lidí je na místě více než tisíc. Někteří chutnají víno, jiní čekají až se dostanou na řadu a konečně ochutnají, to za čím přijeli. „Stojím tady už deset minut a už se nemůžu dočkat. Chutnala jsem dva guláše, jeden byl fazolový, a druhý hovězí. Oba dva mi chutnali, nevím u kterého bych řekla že je ten nejlepší," říká Eva Tesařová z Břeclavi, která se snaží jezdit na akci pravidelně.

Žena guláš přímo miluje. „Guláš má snad rád každý. Vždyť se podívejte kolem sebe kolik je tady lidí. Někdy se doma taky snažím zkoušet nové recepty, ale zatím mi to moc nejde. Až se mi to jednou podaří, třeba tady budu soutěžit i já a pak nakonec vyhraji,“ dodává se smíchem žena chvíli před tím než se pustí do své porce guláše.
 
Ti, kteří nemilují guláš si můžou vychutnat další laskominy, tak jako například Petr Doseděl z Hodonína, který projížděl náhodou. „Na guláše moc nejsem, ale mají tady výborné palačinky a sýry, toho bych se mohl ujíst. Jel jsem kolem a viděl dav lidí, tak jsem šel za nimi abych se podíval co se tady děje, směje se muž a podobně jako další desítka lidí se usadí na trávu a užívá si hezký den se vším okolo. Lidé se baví, chutnají, poslouchají muziku, která celou atmosféru gulášfestu doplňuje.