„Nedomnívám se, že má někdo z vedení města patent na rozum. Proto se snažíme o to, abychom umožnili vyjádřit svá stanoviska také občanům. A právě problematika názvů ulic nebo veřejných prostranství je jedním z témat, kdy je vhodné dát prostor občanům města a požádat je o spolupráci,“ zdůvodnil starosta Mikulova Rostislav Koštial s tím, že podněty občanů jsou pro město důležité.

Průzkum podnítil návrh mikulovského Muzejního spolku z letošního června, aby prostor nesl jméno Hieronyma Lorma. Básníka, dramatika, filozofa a vynálezce dotekové abecedy hluchoslepých, který se v domě na Brněnské 9 v devatenáctém století narodil.

Občané si mohou vybrat. Mezi nabídnutými variantami figurují názvy U Vinaře, jak někteří neformálně prostranství označují, a předložený návrh Muzejního spolku Lormovo náměstíčko. Lidé se však také mohou rozhodnout pro to, aby náměstíčko zůstalo bez názvu, nebo pro něj mohou jméno vymyslet sami. Inspiraci se meze nekladou.

„Když si v těch místech dávám s někým schůzku, stačí říct na Brněnské u vinaře. A je jasno. Podle mého snad ani není potřeba náměstíčko pojmenovávat, vlastně mi ten prostor ani jako náměstíčko nepřipadá,“ vyjádřil svůj názor Stanislav Svoboda z Mikulova.

Ozývají se však také hlasy, zda jednomu z nejvýznamnějších mikulovských rodáků nevyhradit v Mikulově důstojnější místo, třeba nově vzniklou ulici.

„Pracujeme na tom, abychom umístili na jeho rodném domě pamětní desku. I proto považujeme prostranství za hodné toho, aby neslo Lormovo jméno,“ vysvětlil jednatel Muzejního spolku Stanislav Vrbka.

Hlasovat mohou lidé až do konce prázdnin.

DANA SMRČKOVÁ