„Rekonstrukce celkově zlepší podmínky pro studenty a pracovníky školy a přinese i úspory energií. Proměnou projde první nádvoří včetně výměny oken a opraví se takřka všechny dosud neopravené střechy. Novou podlahu dostane i velká tělocvična, šatny, sprchy a sociální zařízení," vyjmenoval ředitel sloučeného mikulovského gymnázia a středního odborného učiliště Jiří Souchop.

Původní patnáctimilionový rozpočet na akci kraj snížil zhruba o čtvrtinu. Zkrátka ale nepřijde ani jedna z budov sloučených škol.

V budově na ulici Purkyňova budou kompletně opraveny dvoje sociální zařízení. Rekonstrukce a sanace se také dočká zatopený sklep pod Purkyňovým sálem a kanalizační síť. V budově na ulici Svobody zase kompletně vymění technologii vytápění.

„Většina prací bude hotová do Vánoc. Rekonstrukce fasády pak bude záležet na počasí, ale nejpozději do června příštího roku by měla být hotová taky. Věřím, že vzhledem k úsporám ve výběrových řízeních se nám v příštím roce podaří dokončit i opravy pláště budovy druhého a třetího nádvoří," dodal Souchop.

Poslední rozsáhlá oprava areálu školy proběhla v roce 2006, kdy na Komenského ulici opravili hlavní budovu. Na další rekonstrukce se čekalo.

To na břeclavském gymnáziu se snaží jít cestou soběstačnosti. „Postupovali jsme podle vlastního plánu obnovy a před třemi lety jsme jej úspěšně dokončili. Na kraj jsme se ale nespoléhali, čerpalo se hlavně z evropských peněz. Na deset let máme s opravami vystaráno," nastínil hospodaření břeclavského gymnázia jeho ředitel Josef Drobilič.

Rekonstrukce v Mikulově nemají studenty kromě hodin tělocviku a cesty na oběd výrazně omezovat. „Opravy na budovách vnímám pozitivně a nijak mi nevadí. Prospějí nám všem," potvrdil student kvinty Milan Michlovský.

PETR VLASÁK