Jednání potvrdil i jeden z přímých účastníků. „S ostatními rodiči, s nimiž se snažíme o změnu, jsme se domluvili, že vzniklé problémy budeme zatím řešit jen na půdě školy, ne přes média. Ještě je čas, abychom to zvládli a pověst školy zbytečně neutrpěla," řekl v pondělí Břeclavskému deníku Rovnost jeden z rodičů, který chtěl kvůli možným následkům zůstat v anonymitě. Jeho jméno redakce zná.

Podle dobře informovaného zdroje je důvodem sporu hned několik odchodů učitelů a obavy ze zhoršující se kvality výuky. „Z pěti učitelů, kteří odešli, se jen dva týkají gymnázia. Navíc nikdo jako důvod výpovědi neuvedl špatné vedení školy," argumentoval ředitel Gymnázia a Střední odborné školy Mikulov.

Ten vidí v pozadí nynějších událostí osobní motivy některých rodičů kvůli výměně jeho zástupkyně. „Osmadvacátého listopadu máme velké shromáždění s rodiči, na kterém se jim budu snažit některé věci vysvětlit," uvedl Svoboda.

O škole
Gymnázium založil už 
v roce 1631 kardinál František Ditrichštejn, který pozval do Mikulova řád piaristů. Dnes je gymnázium spojené se střední odbornou školou a učilištěm. Školu navštěvuje 522 žáků.

Napjatá situace ve škole trápí také mikulovského starostu Rostislava Koštiala. „Nespokojení rodiče oslovili i radnici. Bereme to vážně, přestože škola spadá pod kraj. Na horší kvalitu výuky cizích jazyků si stěžují i studenti. Mám obavu, že problémy budou narůstat," přiznal Koštial. Toho v úterý čekala pracovní schůzka s ředitelem gymnázia.

Svoboda mluví o nafouknuté bublině a neznalosti. „Řídíme se striktně vyhláškou o středním školství. Na gymnáziu využíváme i kantorky ze střední odborné školy, což se některým nelíbí. Škola má ale za sebou velkou kontrolu České školní inspekce, která neodhalila žádný problém. Navíc poslední velmi slušné výsledky maturit se sedmnácti vyznamenanými hovoří jednoznačně," vyjádřil se ředitel kritizované školy.

Starosta má o její budoucnost přesto obavy. „Různých kauz kolem gymnázia bylo už několik, neprospívá mu to. Tím spíše, že je to dnes jediná střední škola v Mikulově," zdůraznil Koštial.