Ve hře je podle nich pouze změna oborů. „Divím se, kde se ty fámy berou. Jediné, co k tomu mohu říct, je, že vážně uvažujeme o změně čtyřletého gymnázia na technické lyceum. Není to změna ze dne na den. Ten nápad se rodil a rodí, konzultuji ho s mnoha odborník. Příští rok na jaře by mělo padnout definitivní rozhodnutí, zda o změnu zažádáme," řekl Svoboda.

Impulsy jsou dva. Snižující se počet nastupujících studentů na čtyřletý obor a chybějící lidé s technickým vzděláním, po němž je na trhu práce značná poptávka.

Zatím bez odhadů

Podle ředitele Svobody by technické lyceum mohlo být otevřené za tři roky. „Dobíhalo by čtyřleté gymnázium a naskočilo by lyceum. Střední školství z Mikulova určitě nezmizí. Osmileté gymnázium bude fungovat dál. Upozorňuji ale, že je vše ve fázi zvažování," zmínil Svoboda.

Jihomoravský radní Janda jednání o změně potvrdil. Ovšem když komentuje současný stav, mluví zatím o zbožném ředitelově přání. „Vychází z místní potřeby. Dosud jsme se o tom bavili jen obecně, nic konkrétního nepadlo. Mikulovu by to ale mohlo prospět. Zaměření na techniku je budoucnost. Časové horizonty se těžko odhadují, navíc je otázkou, jestli bude vůle do systému zasahovat," reagoval Janda.

Podle něj není možné, aby vedení každé školy řeklo, co chce, a krajská rada přikývla. „Je třeba vytvořit celokrajský koncept a ne, aby jedna škola vyčnívala," poznamenal Janda a současně ujistil, že gymnázium v Mikulově zůstane i v dalších letech. „Spekulace o konci školy musím dementovat. Mikulovské gymnázium má čtyřsetletou tradici. Nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom je rušili," doplnil radní.

Starosta města Rostislav Koštial (ODS) to vítá. O zavedení lycea má ale pochybnosti „Nevím, jestli máme dostatek dětí. Technické školství je v Břeclavi. Mikulov má historické gymnázium, věnoval bych se zvýšení jeho kvality, aby o něj měli studenti zájem. To se však dostáváme ke koncepci, která není v naší kompetenci," vyjádřil se Koštial.