„Premiérové filmy budeme nabízet pravidelně. Ukázalo se, že díky modernizaci a atraktivní nabídce filmů naše kino splňuje představy návštěvníků v jednadvacátém století, a tím pádem už nemají důvod jezdit do vzdálených multiplexů," pochvalovala si ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová Marcela Koňáková, která zodpovídá i za provoz kina.

Vybavení kina novou promítací technikou, která umožní vidět filmové novinky v premiéře či v 3D prostoru, vyšlo Mikulov na tři a půl milionu korun. Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie dal na modernizaci přes pět set tisíc korun.

„Prostorová projekce, v níž postavy vystupují z plátna a dostávají diváky přímo do dění filmu, je strhujícím zážitkem. Zejména u dobrodružných a dokumentárních snímků. Na páteční premiéře fantasy příběhu Hobita zažili někteří diváci trojrozměrné promítání poprvé. A z novinky byli nadšení," měla radost i Lenka Křivánková z Mikulovské rozvojové.

Pokud by na danou inovaci mikulovské kino nedosáhlo, nemělo by podobně jako ostatní zastaralá kina co promítat. Analogové kopie nových filmů se už totiž skoro nevyrábí.

S těmito problémy se potýkají kina v Hustopečích či Velkých Němčicích. Narozdíl od těch modernizovaných promítají jen párkrát do měsíce. A to filmy i s několikamě­síčním zpožděním od premiéry. Byť v nich divák ušetří na vstupném, bojují o svou existenci. Hustopeče plánují digitalizovat sál v letošním roce.

Díky modernizaci kina rozšířil Mikulov svou zimní kulturní nabídku. V únoru nabídne i další letošní premiéry jako filmovou adaptaci románu Anna Karenina, úspěšné muzikály Bídníci a Carmen či životopisný snímek Lincoln

Děti v únoru pobaví 3D filmy Frankenweenie: Domácí mazlíček, Pí a jeho život či Sammyho dobrodružství 2.

Dvacetikorunový poplatek za 3D brýle v ceně vstupného není zahrnutý. Brýle však divákům zůstávají, aby si je mohli brát na každé 3D promítání. Kapacita mikulovského kinosálu je 176 míst. Kinoklub ve foyer slouží také pro divadelní představení a koncerty.

Program kina

pátek 8. února v 19.30 Anna Karenina

sobota 9. února v 19.30 Bídníci

neděle 10. února v 15.00 Franken­weenie 3D

pátek 15. února v 19.30 Lincoln

sobota 16. února v 19.30 Carmen 3D

neděle 17. února v 15.00 Pí a jeho život 3D