Například zcela nová a nejrozsáhlejší stálá vinařská expozice v České republice nazvaná Víno napříč staletími.

„Výstava je jedinečná svým obsahem i výtvarným zpracováním. Návštěvníkům představí historii vinohradnictví a vinařství na našem území v evropských souvislostech," přiblížil Jiří Sekereš z Regionálního muzea v Mikulově.

„Po celou sezónu od dubna do listopadu jsou pro veřejnost otevřené také všechny stálé expozice, obohacené o nedávné projekty. Dějiny význačné kolegiátní kapituly a kostela svatého Václava v Mikulově, Piaristické školy v Mikulově a jejich vědecké přístroje a také Archiv zázraků, výjimečnou prezentaci českého designu ze světové výstavy EXPO 2010 v Šanghaji, což je příležitost, kterou byste si určitě neměli nechat ujít," lákal pracovník mikulovského muzea

Po oba prázdninové měsíce bude nejen děti těšit výstava nazvaná Fenomén Igráček. Přehlídka oblíbené dětské hračky, která představí nejen figurky, ale i jejich výrobu.

Do konce srpna bude v muzeu k vidění rovněž výstava Jan Adam I. z Liechtensteina (1657–1712) ekonom, politik a mecenáš.

„Po obrovském úspěchu v loňském roce je i letos naplánovaný festival Křehký Mikulov coby vrchol sezóny," zval dále Sekereš.

Druhý ročník akce, během níž se v sálech a komnatách mikulovského zámku představí špička evropské designové tvorby, se koná až do devatenáctého srpna.

Protipól k festivalu Křehký Mikulov představuje závěrečná výstava roku – Design, sklo a prostor, jejíž vernisáž se uskuteční šestého září.

„Studentské práce vytvářené v rámci výuky v ateliérech Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně jsou ideální příležitosti k seznámení s mladými českými talenty," konstatoval Sekereš.