Na pivní fajnšmekry čeká více než sedmdesát druhů piv z velkých i malých rodinných pivovarů z České republiky a také Slovenska. K degustaci i dalším gastronomickým zážitkům, jako je grilovaný býk a velký výběr sýrových specialit, zahrají především rockové kapely.

„Na festivalu vystoupí Mňága a Ždorp, Xindl X, The RockSet, Gate Crasher, Ukulele Trouble makers, Nebe, Medicimbal, Walter Bartoš band, Denwer a mnoho dalších," přiblížila pestrou hudební nabídku ředitelka festivalu Veronika Žuravlova.

Jak dodala, fanoušci piva se mohou během festivalu zapojit i do nejrůznějších soutěží. Například v páce, pití piva na čas, hodu sudem na dálku, přetahování lanem a řady dalších. Jedním z vrcholů sobotního programu bude soutěž Miss mokré tričko.

„Ta určitě potěší zejména pány. Pro fotografické nadšence jsme zase připravili fotosoutěž, která nese název Nejlepší okamžik z Mikulovského Pivobraní 2012. Své fotografie, na kterých zachytí nejlepší chvíle z Pivobraní, mohou zasílat do soutěže měsíc po skončení festivalu. Porota z nich pak vybere dvacet nejlepších. Výherce získá fotoaparát značky Olympus," sdělila Žuravlova.

Organizátoři nezapomněli ani na rodiny s dětmi, které najdou vyžití na kolotočích, v bazénu s pěnou či v dětském koutku s dílničkami. Zábavu pro nejmenší zajistí v amfiteátru také klauni. „Jednou z novinek letošního ročníku je soutěž, ve které se tuzemští výrobci piva utkají o titul Pivo Jižní Moravy. O vítězi budou rozhodovat sami návštěvníci, kteří tak mohou podpořit svého favorita," řekla ředitelka mikulovského festivalu.

O vyvrcholení sobotního programu se postará ohňostroj. Návštěvníci budou mít také padesátiprocentní slevu na vstupné do jeskyně Na Turoldu i do Regionálního muzea v Mikulově, které sídlí v tamním zámku. „Festival zkrátka nabídne pro každého něco," věří Žuravlova.

Loňská premiérová oslava piva přilákala do Mikulova na tři tisíce návštěvníků. Letos organizátoři očekávají až deset tisíc návštěvníků.

Festival se koná pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla. Mikulovské Pivobraní se také těší podpoře předsedy Českého svazu pivovarů a sladoven i Českomoravského svazu minipivovarů. Osobní účast potvrdil i obchodní rada Velvyslanectví Ruské federace.

HRAJETE O LÍSTKY

Pět ze čtenářů Nového života, kteří správně odpoví na soutěžní otázku Která hudební skupina se představí na letošním ročníku Mikulovského Pivobraní v sobotu v osmnáct hodin? (nápovědu najdete na www.mikulovskepivobrani.cz) získají po jednodenní vstupence na Pivobraní. Vyhrává každý desátý správný e-mail. Odpovědi posílejte je na: petr.vlasak@denik.cz. Nezapomeňte uvést své jméno, adresu a telefon. Vstupenky počkají na výherce u pokladny.