Pracovní týden končí a opět se nabízí čas na víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer trávit u televizní obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci, která se na Břeclavsku v započínajícím víkendu uskuteční.

Pestrá nabídka

Městské slavnosti patří k akcím, kdy si na své přijde celá rodina. S atraktivní dramaturgií přichází tento víkend Mikulov, který zve nejen na Muzejní noc, ale i na republikové hudební hvězdy a bohatý program rozptýlený po celém městě. A to od pátku až do neděle.

Dnem otevřených dveří v pátek pohostí zájemce tamní státní okresní archív či zámek, který bude od půl osmé večer v rámci Muzejní noci lákat na volný vstup do všech expozic s komentovanou prohlídkou a soutěžemi pro děti i dospělé. O zábavu se postará cimbálová muzika Klaret a o půlnoci přijde i na přípitek u obřího sudu. Večerní prohlídku s varhanním doprovodem nabídne Dietrichštejnská hrobka, na Náměstí doprovodí posezení u vína cimbálovka Píšťalenka.

V sobotu se program ještě rozšíří. Náměstí zažije od rána do večera maratón plný folkloru, degustací vína a gastronomických ochutnávek. Chybět nebude ani řemeslná tržnice. Představí se dětské národopisné soubory, cimbálové muziky, mažoretky, taneční skupiny a pěvecké sbory. Hodinu po poledni se v živých historických obrazech ukáže život napoleonských vojsk ve městě. Zazpívá také Jiří Zonyga a na závěr zaduje dechovka Mikulovanka.

Druhou scénu tradičně zajistí nedaleký amfiteátr, kde letos návštěvník nalezne středověké ležení, interaktivní program pro děti, soutěže či pouťové atrakce. Na hlavním pódiu se od půl šesté večer budou střídat hudební hvězdy, jejichž hity zná většina lidí z rádia či televize.

Hvězdnou triádu zahájí popová sestava Mandrage, která se proslavila písní o maticích a opicích. V sedm přitvrdí program poprocková skupina Desmod ze Slovenska. O půl deváté pak srdce mladých divaček zjihnou při hitech jako Nina či Sibyla písničkáře Tomáše Kluse. Skoro domácí kapela Denwer hudební program sobotního večera v amfiteátru uzavře.

Od desíti ráno budou také lákat Mikulovské vinné trhy na hotel Zámeček, kde degustace špičkových vín z celé Moravy jako patronka zaštítí herečka Naďa Konvalinková. Soutěžit se bude v natažení koštýře vína ze sudu na čas, chybět nebude ani bohatá nabídka kotlíkových polévek. Kromě gastronomie doplní akci i živá hudba.

Cimbálky i rabíni

Nedělní dopolední program vyplní Přehlídka dětských cimbálových muzik. Na Náměstí od půl jedenácté do dvanácté zahrají muziky z Mikulova, Lužic, Kyjova, Uherského Ostrohu a Veselí nad Moravou. V jednu navážou starší muzikanti z cimbálové muziky Kasanica, po nich zahraje kapela místních zkušených hudebníků KAZ Band.

V obřadní síni židovského hřbitova ve tři odpoledne představí výstavu Moravští zemští rabíni v Mikulově, ve stejný čas promítnou v tamním kině Pohádky tisíce a jedné noci filmového génia Karla Zemana. Vybrat by si tak měl úplně každý.

PETR VLASÁK