Desítky lidí nejen z Mikulova zamířily v neděli do tamního dětského domova. Přilákal je tradiční návštěvní den, při kterém domov otevírá své brány veřejnosti. Přestože v Mikulově funguje už čtrnáct let, ne všem místním za tu dobu přirostl k srdci.

„Většina dětí u nás je romských, což některým obyvatelům města vadí. Když například děti chodily koledovat na Tři krále, jedna paní jim řekla, že jim nic nedá, protože jsou to samí cikáni,“ posteskla si ředitelka dětského domova Květoslava Solaříková.

Jinak si ale na přístup Mikulovských nemůže a nechce stěžovat. „Spolupracuje s námi řada lidí. Mnozí přišli i v neděli. Například učitelé, rodiče kamarádů našich dětí, dobrovolníci z řady církví a další,“ vypočítávala.

Za dětmi opět po roce přijeli také motorkáři z pražského motoklubu BMW. „Poprvé se tu ocitli náhodou. Od té doby jsou našimi pravidelnými hosty. Pro děti je to velmi atraktivní. Svezou je na motorkách, takže přijdou i mnohé děti z okolí,“ pochvalovala si spolupráci ředitelka.

Dětský domov v Mikulově má kapacitu čtyřiadvacet dětí. Nyní je volné jediné místo. I díky nižšímu stavu je atmosféra v domově spíše rodinná a s dětmi nejsou ve městě žádné větší problémy.

„Děti z dětského domova jsou v pohodě. Maximálně čas od času utečou nebo si někde zapálí. Ale že by s nimi byly potíže v podobě krádeží, napadání lidí nebo jiných závažných přestupků, to ne. Mnohem více práce máme s problémovými dětmi z normálních rodin,“ srovnával velitel mikulovské městské policie Jiří Hamerník.

Útěky dětí vidí jako největší problém domova také Solaříková. „Tento nešvar se rozmohl hlavně v poslední době. Už od srpna třeba utíkají dvě děvčata. Jedné je šestnáct a druhé sedmnáct let. Jejich matku pustili z vězení a ony si vzaly do hlavy, že už není potřeba, aby tady byly,“ popisuje jeden z případů.

Mnohem horší kázeňská situace je podle ní v dětských domovech se školou, což jsou vlastně dřívější polepšovny. V nich totiž končí děti, které se dopustily trestné činnosti, záškoláctví nebo třeba experimentovaly s drogami. Laikové si ale oba typy zařízení často mezi sebou pletou.

„S dětmi z mikulovského dětského domova máme ty nejlepší zkušenosti. I proto se jim snažíme zpříjemnit život a pomáháme domovu sponzorskými dary,“ podpořil tezi o bezproblémovém Dětském domovu v Mikulově šéf tamní firmy zabývající se stravováním Vítězslav Vyhoda.

Dobrou vizitkou domova je také fakt, že všech šestnáct odrostlých dětí, které z něj zatím odešly, si našlo bydlení i práci. „Většinou začínají v podnájmech. V Domu na půli cesty u Pohořelic zatím neskončil nikdo. Spíše tam chodí mladí lidé z dětských domovů se školou. Naše děti to vnímají jako přechod do jiného zařízení, kterému se chtějí spíše vyhnout,“ řekla Solaříková.