Vůbec největší míru nezaměstnanosti – přes patnáct procent – vykázala v červenci obec Horní Věstonice. Naopak nejmenší je v Kašnici, vesnici s necelými sty obyvately. Bez práce je tam jen něco málo přes čtyři procenta lidí.

Dopravní spoje zjevně hrají ve statistice nezaměstnanosti svou roli. „Od nás dojíždí hodně lidí za prací do Brna. V okolí obce moc pracovních možností není, ale máme dobré spojení jak na Brno, tak i na Hodonín,“ řekl starosta Kašnice Bedřich Majer. Zapravdu mu dává ředitel Úřadu práce v Břeclavi Lubomír Marko. „Podobně nízký počet nezaměstnaných vykazují okolní obce – Velké Němčice, Šitbořice a podobně. Tam je vidět spádovost okresu Brno-venkov,“ uvedl Marko.

Kde naopak chybí dopravní spojení a přidají se další faktory, tam je pro lidi problém o práci zavadit. „Je to tak, že v okolí třeba není žádný větší zaměstnavatel. A do malých obcí samozřejmě nepřijde. Někde zase firma skončila a může to být způsobeno i tím, že obyvatelstvo v některých vesnicích stárne,“ domnívá se Marko.

Praxe je ale i taková, že se hodně lidí práci vyhýbá a firmy pak mají problémy sehnat kvalifikované pracovníky. Podnikatelé zůstávají často neuspokojeni při poptávce po různých profesích. Je to způsobeno i malým zájmem o učňovské obory a naopak zvýšenou poptávkou po studiu na středních školách. „Je zájem o svářeče, elektrotechniky, zedníky a podobně,“ řekl Marko. „Stále hledáme řidiče, zámečníky a další profese. Lidi nemají zájem o práci. Sociální dávky jsou tak velké, že se jim nevyplatí dělat,“ míní jednatel společnosti Autohandl Jiří Vlk…

Více v Břeclavském Deníku ve čtvrtek 30. srpna