Den Země patří mezi svátky poměrně novodobé. Vznikl totiž v sedmdesátých letech, kdy americký senátor ustanovil dvaadvacátý duben jako den oslavy planety Země a její přírody. Učinil tak po zhlédnutí následků ekologické katastrofy. Dobromyslná idea akce tak vychází z celosvětového trendu ochrany a péče o životní prostředí.

V České republice se uskuteční na podporu přírody na Zemi řada akcí, které v sobě propojí ekologický, humanistický i kulturní obsah. Oslavy většinou nejsou přisouzeny pouze na dané datum či nadcházející víkend, někde se konají i celý měsíc. V břeclavském okrese tyto aktivity tradičně ožívají na vícero místech. Na pestrý program a krásnou lokalitu tak i tento rok láká Centrum ekologické výchovy v Mikulově.

Program jako každý rok zaujme děti i jejich rodiče. V sobotu v deset ráno organizátoři akci v přírodní rezervaci Turold zahájí. Kromě ekologicky laděných her a aktivit jsou v plánu i bezplatné prohlídky jeskyně Na Turoldu. Začátek akce též doprovodí kapela z Brna s názvem Síla, jež zaujme především děti svými veselými kostýmy a hravou hudbou i texty. Recesistky předvedou vlastní hudební žánr, který označují jako marcipunk a akustický underfolk.

Čtvrt hodiny po jedenácté bude na řadě oceňování nejlepších fotografů a jejich počinů na téma Pálava, jak ji mám a nemám rád. Po fotografiích přírody se o přízeň diváků popere skupina historického šermu Marcomania.

V pravé poledne ožije Turold opět díky kapele z Brna. Tentokrát skupinou Bezobratři, jež čerpá inspiraci z lidových písní z Moravy a Slovenska. Folklor pojímají vlastním osobitým způsobem, přičemž doménou nástrojového obsazení jsou především píšťaly vlastnoručně vyrobené z černého bezu.

V jednu odpoledne přijde na symbolické krmení hliníkožrouta a bateriožrouta, které vyvrcholí vyhlášením výsledků v kolektivním sběru nebezpečného odpadu. Již tradiční aktivita je oblíbena zejména mezi dětskými ekology. Pro ty je pak připraveno i kejklířské divadlo Vojty Vrtka, po němž organizátoři vylosují výherce odměn za krmení pohádkově laděných postav vybranou stravou.

S názorem, že by se lidé měli o svou planetu a její přírodu preventivně starat a aktivně se podílet na její ochraně, plně souhlasím. Podpořit tuto myšlenku oficiálním svátkem, během něhož celá rodina získá zážitky i poznání, tak jednoznačně kvituji. Nezbývá tak nic jiného než doufat v hezké počasí a co nejhojnější účast.

PETR VLASÁK