Každý pátek v ní najdete tip na významnou a zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.Tentokrát se pozvánka týká oslav vánočních svátků na mikulovském náměstí, které tamní městští zastupitelé naplánovali na zítřejší den.

Mikulovské náměstí je malebné již samo o sobě. Historická zástavba a výhled na dominanty města často působí na jeho návštěvníky až cizokrajným dojmem. Náměstí také často ožívá společenskými a kulturními akcemi, což podtrhuje již tak výrazný genius loci v jakémkoliv ročním období. Stejně tomu tak bude i v sobotu na vánočním jarmarku s řemeslným tržištěm.

Program začíná již v deset hodin dopoledne a je zaměřen především na návštěvníky dětského věku. Přesto se zde ale mohou pobavit i samotní rodiče či dospělí bez potomků. A to nejen svařeným vínem či teplou medovinou.

Hudebně v sobotu zaujme především pásmo historických vánočních písní a dechová hudba Mikulovanka. Folklorem náměstí rovněž ožije díky dětským národopisným souborům Palavěnka a Palavánek a národopisným souborům Pálava a Pálavští senioři. Děti zase pravděpodobně nejvíce osloví humorné ukázky dovedností rytíře na koni, loutkové divadlo, mistr kat a jeho dílna či divadlo šermu. Kromě náměstí poslouží divadlům loutek a šermu i sál tamního kina.

Pro ozvláštnění kulturní nabídky bude přichystána i řada speciálních pochutin a ukázek dobových řemesel. Kromě již zmíněné teplé medoviny a medu ve včelařském stánku mohou lidi nalákat chutné štramberské uši, přehlídka světových koření, ochutnávka maďarských a staročeských kuchyňských specialit a zejména nezdravé chuťovky z domácí zabijačky.

Z řemeslných výrobků a produktů tvůrčích činností bude na náměstí možno pokochat se bižuterií, šperky z křišťálové pryskyřice, dekoracemi ze skla, přírodní kosmetikou, keramikou, textilními zvířátky, vitrážemi a vitrážovými šperky, kašmírovými šálami, díly řezbářů a dřevěnými hračkami. K vidění bude i předení na kolovratu.

V sobotu se na mikulovském náměstí pobaví řada lidí bez rozdílu věku. Děti se zasmějí s katem a loutkami, dospělí si zase vychutnají folklor či chuťová lákadla programu. A navíc v obklopení řemesly nejrůznějších druhů. Opět se potvrzuje, že si mohou ze společenského života Mikulova brát okolní města příklad.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)