Nelíbí se jim ani nový poměr, který by při rozdělování příjmů z hazardu poslal nadpoloviční většinu peněz do státního rozpočtu – nikoliv do městské pokladny. „Jsme znepokojeni hrozícími propady příjmů do našich rozpočtů v případě, že budou schváleny návrhy zákonů upravující herní průmysl ve stavu, v jakém jej navrhuje ministerstvo financí," uvedla mikulovská místostarostka Marie Leskovjanová (Ženy pro Mikulov).

Mikulov se zařadil po bok Chebu, Aše, Dolního Dvořiště, Hevlína, Strážného a Chvalovic. Příhraniční města opírají své postoje o zahraniční klienty, kteří v tamních kasinech tvoří převážnou část návštěvníků. Vniveč by navíc přišla dosavadní práce vedení radnic. Ty našly kompromisy, kdy se vyhláškami podařilo vytlačit herny s gamblery mimo centra.

Leskovjanová tvrdí, že podle propočtů dopadů navrhovaných změn by město přišlo o výraznou část příjmů. „To považujeme za nepřijatelné. Po letech, kdy jsme sami a bez pomoci státu museli řešit všechny problémy spojené s fungováním heren a kasin jsme našli vzájemnou shodu. Nyní se dozvídáme, že naše práce byla zbytečná a peníze z fungování kasin, které dosud máme k dispozici, budou kasina odvádět přímo státu, který nám pošle ve srovnání s dnešním stavem jen zlomek," sdělila místostarostka.

Ministerstvo vedené vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) chce povolit pouze jedno kasino na čtyřicet tisíc obyvatel města. Mikulov s necelými sedmi a půl tisíci má v současné době tři. Přišel by tak o všechna. V dalším příhraničním městě, Břeclavi, si plošné zrušení hazardu odhlasovali už před lety. Peníze jim tam chybí. „Pociťuje to třeba sport, kultura, ale i jiné oblasti," připouští místostarosta Milan Vojta (ANO). Ve Valticích jsou příjmy z hazardu minimální. „Kdyby to bylo na mně, automaty bych u nás zrušil úplně. Zatím jsme to však na radě neprojednávali nijak do hloubky," vzkázal starosta Pavel Trojan (ČSSD). (liv, ber)

Co je v návrhuVýnos dílčí daně z technických her by se i nadále dělil mezi stát a obce, avšak v novém poměru 55 % ku 45 % ve prospěch státu. Výnos dílčích daní z ostatních her se navrhuje i nadále dělit mezi stát a obce v stávajícím poměru 70 % do státního rozpočtu a 30 % do rozpočtu obcí.
zdroj: ministerstvo financí