„Naše spolupráce se školou v rakouském Poysdorfu funguje výborně už poměrně dlouho. Teď jsme na to chtěli navázat tak, že bychom mohli být díky eTwinningu přítomní na hodinách německého jazyka v rakouské škole,“ snažil se popsat ředitel školy Valtická v Mikulově Rostislav Soukop.

V praxi by spolupráce vypadala tak, že by čeští žáci mohli prostřednictvím počítačů, sluchátek, kamer a mikrofonů sledovat, co se děje v hodině mateřštiny jejich malých rakouských kolegů, a bezprostředně na to reagovat a do výuky se aktivně zapojovat. „A protože se děti z Poysdorfu učí česky, dalo by se to klidně aplikovat i opačně,“ myslí si ředitel české školy.

V každé ze spřátelených škol by měly vzniknout dvě multimediální učebny. V Mikulově by jedna byla ve škole Pavlovská, druhá na Valtické. Nejdřív ale potřebují získat peníze na všechny potřebné pomůcky. „To znamená na počítače a další zařízení. Pro obě školy dohromady by to byly asi čtyři miliony korun,“ prozradil Souchop.

Podle jeho slov to není příliš vysoká částka. „Často se osobně navštěvujeme a cesty nás vyjdou na spoustu peněz. Takto bychom se mohli virtuálně sejít, kdy bychom chtěli, a přitom by to bylo daleko levnější a výhodnější,“ propočítával ředitel.

Obě školy budou nyní podávat žádost o peníze z evropských fondů v rámci vzájemné spolupráce. „Chtěli bychom žádost podat někdy v lednu, takže kdyby šlo všechno dobře, tak bychom mohli eTwinning naplno využívat tak od roku dva tisíce deset. Budeme sice muset splnit ještě další podmínky, jako jsou vzájemné návštěvy, ale ty plníme už teď na jedničku,“ uvedl Souchop.

Školy spolu jezdí například do předvánoční Vídně. „Nabereme půl autobusu v Mikulově, půl zase v Poysdorfu. Na Den Země takto společně chodíme na Svatý kopeček,“ řekl ředitel.

V budoucnu by chtěli Mikulovští pomocí eTwinningu vyučovat třeba i zeměpis nebo angličtinu. „Bylo by také skvělé, kdyby se k nám přidaly další partnerské školy ze Slovenska, Maďarska nebo Chorvatska,“ přemítal Souchop.