Jak uctít a připomenout památku zesnulého exprezidenta Václava Havla? Pojmenovat po něm Náměstí v Mikulově, napadlo ještě před Vánocemi mikulovského zastupitele Michala Solaříka z ODS. Svůj návrh rozeslal před únorovým zasedáním zastupitelstva všem kolegům.

„Václava Havla vnímám jako výjimečnou osobnost, která se ve středoevropském prostoru významně zasadila o to, že v současné době můžeme svobodně vyjadřovat svoje názory, svobodně studovat a cestovat. A že se při cestě na Březí nebo do Valtic nemusíme dívat na ostnaté dráty,“ vysvětlil Solařík, proč by dosavadní náměstí mělo nést jméno prvního českého prezidenta.

Zároveň si však uvědomuje, že by se tato změna dotkla řady lidí. Trvalý pobyt má v současné době na Náměstí pět set fyzických osob. Dalších 146 právnických osob má v srdci města sídlo, provozovnu nebo tam podniká. „Proto jako nejschůdnější variantu vnímám dát tento námět do veřejné diskuse,“ doplnil Solařík.

Podobně se k citlivému tématu postavila zastupitelka Olga Měštánková z TOP 09. „O tom, zda a co po Václavu Havlovi v našem městě pojmenovat nebo přejmenovat, by nemělo rozhodovat jenom pětadvacet lidí. Zeptejme se občanů,“ vyzvala v diskusi.

Měli i Hitlerplatz

Název Náměstí by neměnil Jaroslav Smečka (Za prosperitu Mikulova). Poukázal přitom na výhody dobově nezatíženého pojmenování. „Lidé se tu v minulosti scházeli na náměstí Franze Josefa, Tomáše Garriguea Masaryka, na Hitlerplatzu, na náměstí maršála Stalina nebo Julia Fučíka. Současné řešení se zdá být optimální za každého režimu,“ uvedl. Havlovi by věnoval třeba alej nebo jinou lokalitu.

V obdobném duchu se nesl také návrh starosty Rostislava Koštiala (ODS). Přišel s nápadem pojmenovat po Havlovi park před hřbitovem. „Tuto klidnou zónu zdobí umělecké dílo Radovana Krále nazvané Strom svobody, které charakterizuje postoj bývalého prezidenta ke svobodě a demokracii. Vzhledem k tomu, že tam nemá nikdo trvalý pobyt ani sídlo provozovny, nepřineslo by to nikomu komplikace,“ řekl první muž Mikulova.

Jeho myšlenku rozvedl Slavomír Měštánek (KDU-ČSL), který se zaměřil na duchovní rozměr otázky. „Park, o kterém hovořil pan starosta, se nachází na místě bývalého německého hřbitova. A Václav Havel byl jedním z předních zastánců česko-německého smíření,“ připomněl symboliku této varianty. „Pokud bychom ale měli postupovat čistě historicky, první na řadě je Tomáš Garrigue Masaryk, po kterém se v Mikulově dosud nic nejmenuje,“ usmál se Měštánek.

S protinávrhem neměnit název náměstí, ulice ani jiného prostoru přišel nakonec místostarosta Eduard Kulhavý z ČSSD. Při hlasování s ním souhlasilo devatenáct zastupitelů, tři byli proti.

Rozhodování o názvech ulic a dalších veřejných prostranstvích je vyhrazeno zastupitelstvu. Přejmenování názvu ulice s sebou přináší výměny občanských průkazů, vlastníci aut musí nahlásit změnu v registru vozidel, majitelé nemovitostí pak na katastrálním úřadu. Dále je potřeba upravit smlouvy s bankami, pojišťovnami nebo dodavateli energie. Podnikatelů se týkají změny v živnostenských listech, smlouvách, někdy i v obchodním rejstříku.

DANA SMRČKOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK