Přesun mikulovských hasičů ze staré stanice v pondělí potvrdilo slavnostní poklepání základního kamene dlouho očekávané stavby. Ta vyroste mezi tamním vlakovým nádražím a supermarketem Tesco. Stěhovat by se mohli hasiči přesně za rok.

„Nová budova bude sloužit šestnácti mikulovským hasičům a třem požárním vozům jako součást integrovaného záchranného systému kraje. Do výběrového řízení na stavbu stanice se zapojilo devět firem. Zvítězila v něm kyjovská společnost, která budovu vystaví do příštího prosince. A to za dvacet milionů a sto pětapadesát tisíc korun," odtajnil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid při pondělním symbolickém aktu.

Mikulovští hasiči budou muset v základně z devatenáctého století přímo v historickém centru přečkat ještě dvanáct měsíců. Jelikož spolu s vedením Mikulova o posun v neutěšené situaci usilovali už několik let, při poklepu kamene starostou a vedením sboru zářili úsměvy.

Nová hasičská stanice v Mikulově vyroste mezi Tescem a nádražím.„Musím přiznat, že někteří z nás už tomu ani nevěřili. Jsem tak moc rád, že po letech plány přece jen vyšly," neskrýval radost šéf tamních hasičů Emanuel Vašíček.

Stavbu hradí stát

Vašíček tak nepřímo narážel na dlouhá jednání o nové stanici, která započala před pěti lety. Návrh stavby za čtyřicet milionů korun však v roce 2010 ministerstvo vnitra odmítlo. Celou stavbu totiž hradí státní rozpočet.

„Město uvolnilo potřebný pozemek, který už je pro stanici připravený a zasíťovaný. Městské příspěvky sboru tak opět poputují pouze na provoz a dovybavení stanice," upřesnil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Nejen podle něj už byla změna nutností. Zejména v letní turistické sezóně, kdy je historické centrum s úzkými uličkami doslova zahlcené turisty a jejich auty, hrozí časové komplikace, na kterých může záviset i lidský život.

„Hasiči v Mikulově mají asi dvě stě zásahů za rok, čímž se neliší od krajského průměru. Většinou jde o výjezdy k dopravním nehodám a technickým zásahům. Třeba dnes už jich měli asi šest. Pomáhali zamčenému dítěti v autě či bytě," potvrdil potřebnost hasičů pro Mikulovsko Haid.

Nová hasičská stanice v Mikulově vyroste mezi Tescem a nádražím.Podle předběžných plánů města by mohla nová stanice, z níž budou hasiči vyjíždět přímo na hlavní tah na Brno či Vídeň, sloužit také zdravotní záchranné službě. Vše je ale otázkou peněz a možností kraje, který službu záchranářů zřizuje.

„Zdravotní záchrannou službu Mikulov potřebuje i nadále. Je však otázka, jestli kraj nebude počet záchranářů snižovat. V nové budově bychom měli za rok rádi hasiče i lékaře se sanitkami. Od počátku jsme totiž pro integrovaný záchranný systém," dodal s výhledem do budoucna starosta Koštial.

Z historické budovy na ulici Svobody by mohlo v budoucnu podle vedení města vniknout muzeum totality, jenž by navázalo na příbuzné projekty. Záleží však na tom, jestli bude po netradiční expozici poptávka.