Škrty na ministerstvu vnitra zasáhnou i mikulovské profesionální hasiče. Ti už několik let čekají na novou zbrojnici. V současné době totiž vyjíždějí k zásahům z centra města a nová moderní auta a technika se už do hasičky téměř nevejdou. Stavět se mělo už příští rok a starosta odhadoval náklady na čtyřicet milionů korun. Odložení stavby potvrdil v pondělí i náměstek generálního ředitele hasičského záchranného sboru Alois Sellner.

„Stavba byla teprve v přípravě a vzhledem k tomu, že se projekt ještě nedokončil, udělala se čára a řeklo se, že se musí práce zastavit. Hasiči musí počkat, až budou peníze. Víme, že je zbrojnice v nevyhovujícím stavu, takže se s ní do budoucna počítá,“ přiznal mluvčí Generálního zařízení Hasičského záchranného sboru České republiky Radek Kislinger s tím, že jakmile se peníze najdou, se stavbou se začne. Kdy to bude, nechtěl vůbec odhadovat.

Starosta Mikulova Rostislav Koštial byl zprávou zaskočený. Město už v loňském roce vytipovalo pozemek, kde by měla nová zbrojnice stát.

„Je to problém jak pro město Mikulov, tak také pro samotné hasiče. Zatím se mi podařilo vždy všechny ministry přesvědčit, že nová zbrojnice je potřebná. Zvlášť když přijeli na místo a viděli její skutečný stav. A dozvěděli se také o regionu, který tito hasiči obsluhují. Takže i oni tomu dávali prioritu,“ reagoval na informaci Koštial.

Jak dodal, je začátek volebního období nové vlády a všechna ministerstva hledají úspory. I přesto doufá, že se mu podaří nového ministra vnitra Radka Johna také přesvědčit, že peníze pro nové zázemí mikulovští hasiči opravdu potřebují. A to hned, jakmile do Mikulova zavítá.

„Souvisí to i s výstavbou rychlostní silnice R52,“ sdělil Koštial. Už dříve totiž uvedl, že s novou silnicí se mnohonásobně zvýší počet aut, která přes Mikulov denně projedou. Proto bude zapotřebí i lepší techniky. Ta je sice podle něj zatím v dobrém stavu, ale hasiči by už novou neměli kam umístit.

„Současný stav vydržel doteď, takže bychom mohli se zbrojnicí ještě pár let vydržet. Ale časem by to už mohl být problém. Například moderní hasičská auta se už do budovy nevejdou, nejsou pak v plné pohotovosti. Navíc je budova v centru města. V posledních letech přibylo v centru turistů a samozřejmě i zaparkovaných aut. A výjezd nesmí nikdo zdržovat,“ zamyslel se starosta nad problémy, se kterými se hasiči potýkají. Zbrojnice je navíc v památkově chráněné budově a vedle ní stojí i chráněná lípa.

Že se musí šetřit, ví i velitel mikulovské hasičské stanice Emanuel Vašíček. „Když se musí šetřit, tak to jinak nejde. Jak řekl pan ministr, hasiči musí umět pracovat i se starou technikou, takže musíme umět pracovat i se starou zbrojnicí,“ byl si vědom.

Podle něj teď tamním hasičům nezbývá než čekat. „Pomáhali jsme lidem doteď a budeme v tom pokračovat i nadále,“ usmíval se.