O přednosti v jízdě, ale také o zákazu vjezdu do jednosměrné ulice, nově řidičům napoví dopravní značení nakreslené přímo na asfaltu. „Lidé jedoucí z ulice Pavlovská často přehlíželi dopravní značení Dej přednost v jízdě. Tuto značku jsme proto nechali nakreslit i na silnici. Málokdo si zde totiž uvědomoval, že auta jedoucí zespodu z České ulice od kina nahoru na Brněnskou jsou vlastně na hlavní silnici. Auta jedoucí z Pavlovské pak kolikrát dobržďovala doslova na poslední chvíli,“ zdůvodnil mluvčí mikulovské radnice Dominik Ryšánek.

Změnu uvítal i velitel mikulovských strážníků Jiří Hamerník. „Stávalo se, že směrem z České dávali řidiči přednost autům, která jela po Pavlovské. Tedy zcela opačně. Zřejmě to způsoboval i podmíněný řidičský reflex, kdy automaticky dáváte přednost zprava. Strážníci také denně řešili události, kdy řidiči vyjížděli z Husovy ulice směrem dolů do protisměru až ke kinu,“ přiblížil Hamerník s tím, že zde docházelo i k drobným kolizím.

Zpřehlednění úseku má pomoci také výsuvný sloupek, který se nachází u vjezdu na Kostelní náměstí. „Bohužel je aktuálně v reklamačním řízení, což nás moc netěší, a jeho funkci převzaly dočasně květináče. Sloupek má totiž zabránit nestandardním průjezdům na náměstí, kterých je opravdu mnoho. Je totiž doplněný kamerou, která snímá státní poznávací značku auta. Je-li značka zavedená v systému, sloupek se stáhne a řidič může projet,“ popsal Hamerník.

Sloupek stáhnou strážníci

Pokud mají řidiči důvod vjet na náměstí, ale jejich značku sloupek nerozpozná, mohou zazvonit i přímo na městské strážníky. „Zdůvodní-li průjezd, pak stáhneme sloupek my a pustíme je. To může být případ například svatebčanů, kteří jedou na zámek, nebo třeba účastníků konferencí a podobně,“ doplnil velitel.

Sporných míst, kde strážníci řeší neoprávněné vjezdy nebo dopravní přestupky jako na této křižovatce, je v Mikulově několik, avšak jsou méně vidět. „Například dole na sídlišti. Jsou tam tři vjezdy. U jednoho stojí, že je na sídliště zákaz vjezdu aut o hmotnosti nad tři a půl tuny. U druhého je pouze zákaz vjezdu nákladních aut a u třetího vůbec nic. Většinou zde narazíme na nákladní auto až v okamžiku, kdy parkuje. A jen těžko mu můžeme dokázat, ze kterého směru že sem vůbec jeho řidič vjel. Již dvakrát jsme podávali podnět k řešení, věřím, že se dočkáme sjednocení,“ poznamenal Hamerník.

Ve značení budou Mikulovští pokračovat ještě i na jaře příštího roku. Přibydou piktogramy na silnicích v jednosměrných ulicích, kde dochází k problémům s neukázněnými cyklisty, kteří projíždějí v protisměru.