„Mikulov pro mě bylo odedávna zvláštní město. Vždycky jsem si tu dal na Náměstí koláč a po prohlídce hřbitova jsem se teskně díval přes hranice do Rakouska, které to tam mělo uspořádanější než my. Ale za ty roky se ledacos změnilo, Mikulov zkrásněl a já vám tak trochu závidím, že tu žijete,“ přivítal Sidon hosty v kinoklubu.

Ten vyprávěl i o svém pátraní po předcích, o bohatství a chudobě, o chasidismu i komunitě Židů v Praze. Židovství podle něj není jen náboženství, ale taky zkušenost národa a jednotlivce.

Besedu s rabínem vystřídala ochutnávka tradiční židovské kuchyně a košer alkoholu spojená s vyhodnocením nejlepšího pokrmu. Čtyři kuchařská družstva soutěžila o láhev košer slivovice. U návštěvníků vyhrála kuřecí roláda s hruškovou omáčkou a tmavým pečivem od učňů Středního odborného učiliště v Mikulově. Večer potom zakončil koncert v podání Máši Kubátové.

Obřadní síní židovského hřbitova se zase nesly tóny známého houslového virtuoza Alexandera Shonerta, zatímco kino promítalo dokumentární drama Nickyho rodina.

Bohatý program se soustředil také v Husově ulici. Náměstíčkem se rozléhaly jidiš písně ostravské formace Simcha, na řadu přišly i taneční ukázky třebíčských Yocheved.

Zájemci mohli mimo jiné také navštívit výstavu v obřadní budově židovského hřbitova, připojit se k jeho komentované prohlídce nebo zajít na výstavu Moravské synagogy do Galerie Efram.

DANA SMRČKOVÁ