Může vyrůst v bývalé Knížecí bažantnici, tedy v jižní části. „Lokalita je dosud málo využitá. Zatím jsme ale na začátku. Máme vytvořenou studii,“ řekl v pondělí Deníku Rovnost Ondřej Zejda, zástupce developerské firmy Kobona.

Vize je velkorysá. Pět set nových bytů, téměř stejný počet parkovacích míst v podzemí, sportoviště, náměstí a obchodní bulvár.

Iniciátoři studie, k nimž patří i stavební firma Bau systeme, o ní v minulém týdnu jednali s představiteli radnice. "Cením si nové koncepce, jak řešit urbanizaci okrajové části města. U takového miliardového projektu je ale spousta nevyjasněných otázek. Například majetkoprávních,“ upozornil starosta města na Břeclavsku Rostislav Koštial.

Tvůrci záměru si toho jsou vědomí. „Je to záležitost na etapy. Nejdříve bychom patrně začali s výstavbou podzemního parkování v nezastavěné části bažantnice. Nedostačující místa pro auta jsou v Mikulově téma číslo jedna,“ myslí si Zejda.

Studii s vizualizacemi vypracovala kancelář Desk architekti. „Vytvořit parkoviště pod zemí je sice nákladné řešení, ale pro Mikulov jako historické a turistické město zároveň logické. Část bude sloužit jako veřejný parkovací dům, přímo pro město Mikulov a jeho hosty,“ uvedl za tým architektů Martin Kačírek.

Rezidence Bažantinum
• vize nové čtvrti v jižní části Mikulova
• 91 875 m2 celková rozloha, z toho zhruba třetina pro sport a relaxaci, park a náměstí
• 450 míst podzemního parkování pro veřejnost
• 500 nových bytů a padesát komerčních prostor včetně podzemních garáží
• nové letní koupaliště, krytý bazén, sportovní areál
• odhadované celkové náklady kolem jedné miliardy korun

Podle návrhu by ve finále vyrostla nová zástavba i na místě současného supermarketu nebo koupaliště Riviéra. To přitom město po letní sezoně začne opravovat. „Chceme je po obnově užívat aspoň deset patnáct let,“ upozornil starosta Koštial.

Autoři studie naopak výhledově počítají se vznikem letního koupaliště na jiném místě i krytého bazénu, který Mikulovu dosud chybí.

Idea zaujala třeba místní Silvii Pelant Janatovou. „Zajímá mě, jak to budou řešit s vlastnictvím pozemků. Jsem pro stavění, ale s opatrností,“ zmínila.Podle realitního makléře Roberta Schmidta v Mikulově díky jiným projektům přibývají stovky bytů a desítky rodinných domů. „Není problém je postavit. Ceny se však již blíží úrovni Brna. Místní je proto takřka nekupují. A pro lidi třeba právě z Brna může být komplikací najít tady odpovídající práci, případně doprava do zaměstnání kvůli nedořešené dálnici z Brna do Vídně,“ vysvětlil Schmidt.

Firma Kobona už podle Zejdy má přesto zjištěný zájem investorů o lokalitu a projekt rezidence Bažantinum. „Teď chceme vyvolat diskuzi. Víme, že nás čekají složitá jednání,“ poznamenal.