Prošla upravenou uličkou a zastavila se v místě, kde si lze do konve napustit vodu na zalévání rostlin. Po cestě zpátky k hrobu, o který se na městském hřbitově 
v Břeclavi stará, si posteskla, že z konví zase někdo ukradl růžice. „Obrátím se s tím snad na město. To není ani možné, bez přivaření to tady zřejmě nepůjde," říkala žena.

Zatímco pro chování některých lidí hledá Břeclavanka Marie Tučková pochopení jen stěží, rozhodnutí představitelů města o výrazné investici do zvelebení a rozšíření hřbitova vítá. Nepůjde o nic kosmetického. Vedení radnice na práce vynaloží z rozpočtu čtyři miliony korun.

Hlavním důvodem je nedostatek míst pro urny. „Je po nich poptávka, uděláme i kolumbárium," poznamenal místostarosta Břeclavi Jaroslav Válka (ČSSD).

„Peněz je to hodně"

Součástí prací se stane posunutí části obvodové zdi a nové chodníky, které v hrobových uličkách nahradí stávající cesty. „Ve výsledku bude plocha hřbitova větší, než je aktuální potřeba. Je proto možné, že vzniknou i nová místa pro klasické hroby. Nicméně těch je ještě dostatečný počet 
i nyní," sdělil místostarosta.

Břeclavanka Tučková rozhodnutí přivítala. A pochválila správu hřbitova, že se 
o něj stará. „Cesty jsou uhrabané, přesto budou nové chodníky určitě přínosem. Peněz se vynaloží hodně, ale jsou potřeba také na takové věci," přikyvovala žena.

Cena za hrob je v Břeclavi
v sou­časné době 58 korun za metr čtvereční. Částku tvoří patnáctikorunový nájem a zbytek jde na služby. „Smlouvy se uzavírají na deset let. Urnová místa se zpoplatňují stejně a mají standardně plochu jednoho metru čtvereční," poznamenal mluvčí města Jiří Holobrádek.

Plány břeclavských představitelů čtyřmilionovou „injekcí" nekončí. Zabývají se vznikem zcela nové smuteční síně.

Dlouholeté téma

Vedení radnice má k dispozici návrh architekta Libora Foukala. „Jednalo se o tom už 
v minulosti, chtěli bychom to ale brzy vyřešit, i když cesta 
k tomu bude nejspíš trochu delší," zmínil Válka.

Nákladný projekt by zahrnoval také opravy prostoru před vstupní bránou a stávajících budov. Investice do smutečních síní jsou dlouholetým tématem.

Ve srovnání s jinými městy jsou 
v Břeclavi čtyři hřbitovy – 
v každé části jeden. Hlavní smuteční síň byla diskutovaným tématem například v roce 2010. „Nová se měla postavit už dávno. Jako město máme v tomto směru vůči lidem docela velký dluh. Prostory jsou skutečně nedůstojné," nechal se už tehdy slyšet zastupitel Luboš Krátký (ODS).