Tour de France? Tour de Ski? Zapomeňte. Popičtí vinaři dostali lepší nápad – v sobotu uspořádali své Tour de sklep. Už potřetí.

„ Otevřené sklepy má každý, chtěli jsme něco originálního. Název by měl vypovídat, o co vlastně jde. Snad se nám to podařilo. V žádném případě se ale nejedná o soutěž v pití. Ani nechceme rozhodně nikoho lákat k alkoholu za řídítky bicyklu,“ smál se hlavní organizátor akce pod hlavičkou zahrádkářů Vladimír Sedláček.

Právě v jeho hlavě se vtipný a netradiční název zrodil. První ročník byl prý hodně nanečisto, oficiálně proto začali Popičtí s Tour de sklep teprve loni, kdy ovšem dorazilo jen dvaadvacet návštěvníků. To letos už jich bylo 158.

„Využili jsme příležitost a přijeli ochutnat víno do popických sklepů. K vinařství máme blízko, doma máme své sklepy. A tady jsou pěkné polohy, takže určitě narazíme i na pěkná vína,“ věřil třeba Libor Předešlý z Uherčic.

Jinak ale převažovali spíše návštěvníci z Brna a okolí. „Je to naše premiéra, na žádných otevřených sklepech jsme zatím nebyli. Informaci o Tour de sklep jsme našli na internetu. Zkusíme a uvidíme,“ zůstával v očekávání Brňan Radovan Jílek.

To Milan Mazánek ze Šlapanic si sklepní putování už zamiloval. „Na tyto akce jezdíme pravidelně, ale v Popicích jsme poprvé. A musím říct, že vína tady mají opravdu dobrá. Jsme spokojení. Myslím, že otevřít sklepy v jeden den a umožnit lidem ochutnat, co mají v které vinařské obci dobrého, je výborný nápad. Už se těším do Velkých Bílovic,“ prozradil velký milovník vína.

Popičtí vinaři, ti menší, ale i dvě středně velká vinařství, otevřeli v sobotu devět sklepů. Označovaly je stylové věnce. Každý návštěvník dostal kromě skleničky i mapku, aby věděl, kde mu nalijí.

„Hlavním smyslem dnešní akce je, aby lidé přijeli, obešli sklepy a zvýšilo se tak jejich povědomí o Popicích jako vinařské obci. My jsme se zapojili hned od prvního ročníku a nelitujeme. Návštěvníci se k nám vracejí, nějaké víno prodáme, takže to má určitě svůj význam,“ zamýšlel se jeden z vinařů Libor Böhm, který bere vinaření jako koníček.

„Neradi bychom, aby se z otevřených sklepů v Popicích stala nějaká masová, komerční akce. Jsme raději za komornější charakter. My máme čas na návštěvníky a oni zase na nás, můžeme spolu o víně v klidu diskutovat,“ pochvaloval si sobotní účast.

Popická Tour de sklep v podstatě zahájila sezónu otevřených sklepů na Břeclavsku. „Snažili jsme se najít termín, který by nekolidoval s vinařskými výstavami v okolí, ani s dalšími otevřenými sklepy. Chtěli jsme nabídnout lidem něco navíc v době, kdy je klid,“ vysvětlil Sedláček sázku na velmi brzký únorový termín.