Pozornost se stáčí zejména k princezně Mercedes von Dietrichštejn, která po několikaletém vyjednávání převezla do Mikulova urny s popelem svých rodičů zesnulých už v roce 1964. „Moje rodina tu žila čtyři století a můj otec si přál být tady pohřben. Usilovali jsme o to už v roce 1964, ale úřady řekly ne. Rodiče měli krásný hrob ve Vídni, ale chtěla jsem splnit slib mému otci a babičce, aby byli pohřbeni zde, kde prožili téměř celý svůj život,“ říká Mercedes, kterou při obřadu doprovázejí členové rodiny a pozvaní hosté.

Poválečný nucený odchod podle ní Dietrichštejny velmi mrzel. „I když moje maminka pocházela z jižní Ameriky, milovala to tady. Vždy se chtěla vrátit,“ tvrdí Mercedes žijící dnes v Argentině.

Mši vede za pomoci dvou kolegů mikulovský probošt Pavel Pacner. Hlavní jazyk? Latina. V možnostech byla také angličtina nebo němčina, nakonec však přednost dostává historicky tradiční jazyk církve. „Ačkoliv se tak často neužívá, většina dietrichštejnského rodu jej v minulosti při bohoslužbách užívala. Myslím, že jsme se rozhodli dobře,“ přikyvuje Pacner.

Svěřuje se, že aristokraté na něj působí sympaticky. Ještě před začátkem mše mluví například s vnučkou Mercedes, která ho překvapuje několika českými slovy.

Když je po všem, připouští, že i pro něj šlo o výjimečnou události. „Až v průběhu mše svaté jsem si uvědomil, že jsem na mimořádné události. Hlavou mi problesklo, co asi musí prožívat paní Mercedes a lidé, kteří mají toto místo jako svou rodinnou hrobku," dodává Pacner.

Pri připomenutí. Hrobku nyní spravuje město, Dietrichštejnové se však o její vydání soudí. Obě strany naposledy podaly dovolání.

Bývalý kastelán zámku ve Valticích na Břeclavsku Michal Tlusták u historických obrazů. Archivní snímek.
Valtický exkastelán Tlusták je obžalovaný. Kvůli zničeným 58 obrazům