Nepříjemně zasáhlo zeštíhlení zdravotních ústavů Břeclavsko. O práci přišel odborník na komáry Oldřich Šebesta. Starostové se za něj postavili a napsali dopis hlavnímu hygienikovi i na ministerstvo zdravotnictví. Marně.

„My teď jednáme o restrukturalizaci zdravotnictví. Když obce odborníka na komáry chtějí, ať ho zaplatí ze svého rozpočtu,“ míní mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Právě o tom starostové svazku obcí Lednicko–valtického areálu jednají. „Určitě to vyřešit musíme. Platit takového odborníka budeme, až když se nenajde jiné řešení. Určitě je ale potřeba, aby se někdo o populaci komárů v lužních lesích staral. V Lednici jsou jich každoročně mraky,“ uvedl starosta Lednice Libor Kabát.

Krajský hygienik Jan Mareček už má ovšem jasno. Šebestovu práci převede na zaměstnance hygienické stanice. „Práci, kterou zajišťoval, bude od ledna dělat někdo jiný. Nevím, jestli přesně v takovém rozsahu, ale bude. Už jsem o tom informoval hlavního hygienika. Zatím ale nic konkrétního nechci na veřejnosti ventilovat,“ uvedl Mareček.

Asi největší přínos Šebesty byl v tom, že dokázal přesně vytipovat dobu vhodnou na postřik komárů. „Na jedné straně za státní peníze řešíme následky povodní, které doprovází přemnožení komáři. Na straně druhé se zbavujeme odborníka, jehož práce je neocenitelná při sanaci komářích kalamit,“ konstatoval starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Entomologa podpora starostů potěšila. „Za dobu, co zkoumám komáry, už jsme postoupili hodně daleko. Byla by škoda to zahodit. Výzkum je finančně velmi náročný, ale komáry budu zkoumat dál, ať už to dopadne jakkoli,“ sdělil propuštěný Šebesta.

Také lidé si na komáří předpovědi zvykli. „Je to škoda. Zrovna tady je někdo takový potřeba. Jinak nás komáři sežerou,“ myslí si například Lucie Štorová z Břeclavi.

Další články:

 

https://breclavsky.denik.cz/publicistika_breclav/dopis_komari.html

https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/komary20071026.html

https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/komar2007110520071105.html