Naposledy dostala novou fasádu věž, nyní je na řadě střecha. Řeč je o lednickém minaretu, který je v těchto dnech v rukou řemeslníků.„Dostali jsme dotaci přesahující čtyři miliony korun od Ministerstva kultury. Za tuhle částku budeme opravovat střechu nad prvním patrem minaretu," nechala se slyšet kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Na střeše z měděného plechu budou řemeslníci měnit krytinu, trámy a krovy. Dojde i na opravu části oken v místnostech v prvním podlaží.

„Uvnitř se vymění některé části dřevěných konstrukcí, které byly poškozeny zatékáním. Zrestaurují se i hlavní vstupní dveře a veškerá okna," doplnil památkář Martin Pácal z Národního památkového ústavu v Praze.

V místnostech rozhledny zatím nic není. Čekají na další část oprav. Na ty by snad mohlo dojít už v příštím roce.

Orientální muzeum

Do budoucna by místnosti minaretu mohly sloužit jako orientální muzeum. Postupně by byly k dispozici veřejnosti. „Na interiéry máme zpracovaný projekt. Jsou tam z větší části opravené nádherné mozaikové podlahy. A také arabesky neboli orientální ornamenty na stěnách," prozradila Holásková.

Pácal připomněl, že v minulých letech došlo ke statickému zajištění celé věže. Důvodem se staly dřevěné piloty a měnící se výška okolních vod, která stavbu narušuje.

„Došlo také k obnově tří vyhlídkových ochozů, jejich kamenných prvků a podobně. V budoucnu se chystá restaurování místností, které se postupně budou otvírat veřejnosti. V poslední fázi plánujeme fasádu spodní části minaretu," sdělil památkář s tím, že odborná obnova památky si vyžádá delší dobu. Vše závisí také penězích, které se snaží získat díky dotacím.

Pětadvacet milionů

Kompletní opravy celého minaretu, která zahrnuje veškeré úpravy se má při celkovém sečtení v budoucnu vyšplhat až na pětadvacet milionů korun.

Výsledek pak ocení zejména turisté, ale i domácí. Jednou z nich je například sedmadvacetiletá Vojtěška Jelínková. Přiznává, že na minaretu už dlouho nebyla, Ale podle ní je jen dobře, že se našly peníze a začala další část oprav.

„Obě mé děti jsou ještě malé na to, aby tam s námi vyšplhaly. Jezdili jsme ale v posledních letech kolem, tak jsem viděla, že se minaret opravuje. Myslela jsem, že už je to hotové. Až to bude opravdu dokončené a děti mi povyrostou, aby zvládly tři sta schodů, ráda se tam s nimi půjdu znovu podívat," uvedla.

Minaret nebo – li Tureckou věž vybudoval na přelomu osmnáctého a devatenáctého století Alois Josef I. podle plánů architekta Josefa Hardtmutha. Mezi evropskými minarety patří mezi nejvyšší. Tvoří ho kamenné kvádry vážící více než sto kilogramů.

Pro zvětšení klikněte.