Miniatury Lednicko–valtického areálu umístěné pod břeclavským zámkem? Zapomeňte. První návštěvníci budou zmenšeniny staveb Lichtenštejnů obdivovat v parku u železničního nádraží.

„Zámecký park je sice schválená investice, ale je jasné, že se ho nepodaří dokončit v tomto volební období. Součástí parku bude i víceúčelový pavilon. Uvažujeme o tom, že ho zatím umístíme do parku u nádraží. Než bude dokončený zámecký park, miniatury budou vystaveny tam. Aby se nestalo, že by po měsíce někde ležely bez využití,“ vysvětlil starosta města Dymo Piškula.

Řešení, o kterém už byla řeč i na radě města, podle něj nebude představovat žádné náklady navíc. A miniatury si díky němu budou moci první návštěvníci prohlédnout už o letošních Svatováclavských slavnostech. Právě v tomto termínu hodlá radnice pavilon provozovaný městským muzeem v parku otevřít.

„Dokumentace pro územní řízení je připravená, do měsíce bychom měli mít stavební povolení. Pak musíme ve výběrovém řízení vybrat dodavatele. Vlastní stavba by neměla schopné firmě trvat více než dva měsíce,“ odhaduje architekt Martin Ondrouch, který je autorem návrhu pavilonu.

Atypická stavba bude mít půdorys jedenadvacet krát jedenáct metrů. Lehká, zastřešená konstrukce má být kombinací dřeva a kovu. „Obvod stavby budou z osmdesáti procent tvořit dřevěné žaluzie, které se na noc dají stáhnout dolů a prostor se uzavře. Přes den pak mohou být otevřené,“ přiblížil vizi Ondrouch.

Vizualizace: Martin Ondrouch

Náklady na pavilon by neměly přesáhnout čtyři a půl milionu korun. „Park u nádraží to nijak nepoškodí, nepadne jediný strom, nedotkneme se ani zeleně. Žádné základy ani přípojky se dělat nebudou, stavba bude stát na mikropilotech. Když se pavilon odstraní a vrátí se ornice, vše bude jako dřív,“ vyjádřil přesvědčení.

„Návrh vypadá dobře, líbí se mi. Od počátku jsem měl představu, že miniatury budou umístěné někde, kde budou chráněny před vandalismem a podobnými jevy,“ přivítal nápad koaličních partnerů radní města Radek Buk.

Opozice má jiný názor. „Nevěřím tomu, že nedojde k poškození stávajícího parku. Nelíbí se mi ani ten spěch, že to musí být za každou cenu. Svědčí to o tom, že vedení města uvažuje bezkoncepčně. A lidi vodí za nos,“ myslí si Milan Blažek z břeclavské ODS.

Představitelé radnice namítají, že se z původních záměrů nic nezměnilo. A že stavbu bude možné po dokončení plánovaného lesoparku snadno rozebrat a přesunout pod zámek. „Otevřený zámecký pavilon tam bude sloužit k výstavám, koncertům a dalším kulturním či společenským akcím. A miniatury najdou své místo v bludišti, jak se původně plánovalo,“ uvedl Piškula.