O zmenšené skvosty Břeclavska totiž stojí společnost Arkadie Nový Dvůr, která někdejší hospodářské sídlo Lichtenštejnů od roku 2011 vlastní. A chce mu navrátit jeho původní lesk. „Máme zájem o zapůjčení miniatur od města Břeclavi. Umístili bychom je do opravené stodoly a rozložili v reálném měřítku, včetně imitace krajiny. Expozice by byla volně přístupná všem," uvedl jednatel Arkadie Luděk Mikulecký.

A pokračoval. „Stodola se
k takovému účelu přímo nabízí, je dostatečně prostorná. Navíc Nový dvůr je jedním ze saletů Lednicko-valtického areálu, který má i svoji miniaturu, takže umístění všech zmenšenin do něj by mělo svoji symboliku. I kvůli turistům, kteří sem míří," konstatoval předseda představenstva dopravní společnosti Bors Břeclav, která firmu Arkadie Nový Dvůr vlastní.

Právě stodola, ale také rotunda a čelní křídlo dnes zchátralého hospodářského komplexu už jsou projekčně připravené na zahájení nezbytných oprav. „Na obnovu památky budou potřeba desítky milionů korun, které se budeme snažit alespoň částečně pokrýt z připravovaných evropských projektů," řekl Mikulecký.

Pokud vlastníci Nového dvora s žádostmi o podporu uspějí, budou muset plánované opravy zvládnout do konce roku 2015, případně do jara následujícího roku.

Místostarostovi Břeclavi Jaroslavu Parolkovi (ČSSD) se myšlenka umístění miniatur do Nového dvora líbí. Upozorňuje ale na to, že zatím je vše v rovině úvah. „Nic není podepsané, vlastník se teprve pustí do obnovy navrhované budovy. Rozmístit miniatury v přesném měřítku, aby byla vidět plocha Lednicko-valtického areálu, je každopádně dobrý nápad. Navíc by se k nim nikdo fyzicky nedostal a nehrozilo by jejich poškození," naznačil Parolek svoji podporu.

Překvapivě se tak v této věci shoduje s bývalým starostou okresního města, nyní opozičním zastupitelem Dymo Piškulou (Pro Region). „Čím dříve dá vedení radnice miniatury někomu, kdo se
o ně bude starat, tím lépe. Kvalita služeb v Lichtenštejnském domě se velmi zhoršila, část exponátů je dokonce zničená. V Novém dvoře by bylo miniaturám určitě lépe a navíc by je tam vidělo 
i více lidí," myslí si Piškula.

Nový dvůr

Jedná se o památkově chráněné hospodářské sídlo Lichtenštejnů, které dokončili v roce 1820. Empírová stavba se nachází asi tři kilometry jižně od Lednice, nedaleko Prostředního a Mlýnského rybníka. Monumentální komplex se skládá ze čtyř křídel. Jeho součástí je i kruhová rotunda s malovanou kupolí. Lichtenštejnové v Novém dvoře chovali krávy, ovce a koně.