„Je to asi největší sláva, kterou jsme tady v posledních letech měli," usmívala se šakvická starostka Drahomíra Dirgasová. Měla proč. Právě ona totiž převzala zlatou stuhu pro vítěze krajského kola.

„Přišli jsme si to užít. Šakvice si titul zaslouží, obec se v posledních letech změnila k lepšímu. Hlavně díky mladým, kteří dělají řadu pěkných akcí," pochvalovala si probuzení Šakvic tamní obyvatelka Marie Svobodová.

Ta se těšila i na pestrý program plný hudby a tance. V šakvickém folklorním souboru Hanýsek, jenž se předvedl hned několikrát, má totiž dva vnuky, A v dechové hudbě Túfaranka, která odpolední program otvírala, synovce.

Nechyběla ani ochutnávka vín, pálenek či pomazánek. Ocenili je také starostové šestnácti jihomoravských obcí, kteří se v Šakvicích podělili o jednadvacet ocenění.

„Česká republika je úžasnou mozaikou. Bez obcí malého typu by se ale zdaleka tak neblýskala. Jsou studnicí člověčenství," řekl v zaplněném areálu ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Bývalý starosta Kyjova, který se stal členem Rusnokova kabinetu, si Šakvické získal slibem, že jim navýší odměnu za krajský titul. Minulá vláda totiž částku při škrtech snížila na půl milionu korun.

„Chci vám slíbit, že do Šakvic doputuje v příštím roce původní milion. Nejde o populistické gesto. Myslím si, že venkov si na rozdíl od velkých měst dokáže vážit každé koruny," prohlásil Lukl ještě předtím, než starostce hostitelské obce předal zlatou stuhu.

Více si můžete přečíst v pondělním vydání Břeclavského Deníku.