Ministři vnitra České republiky a Rakouska včera v Mikulově podepsali úmluvu o plném zprovoznění společného policejního centra v Drasenhofenu. To zajistí užší spolupráci policistů obou zemí v souvislosti se vstupem do schengenského prostoru.

„Čeští a rakouští policisté byli už dříve zvyklí spolupracovat, nicméně tohle společné pracoviště ještě více utužuje spolupráci a vytváří lepší vztahy. To je hrozně důležité,“ řekl český ministr vnitra Ivan Langer. Ve společném kontaktním centru prozatím funguje pět českých a šest rakouských policistů. Od Nového roku se mají jejich řady ještě rozšířit.

Další memorandum, které ministři vnitra v Mikulově podepsali, konkrétně definuje vzájemnou policejní spolupráci v souvislosti se vstupem do Schengenu. „Týká se to zejména pátrání po běžencích a uprchlých osobách v příhraničním prostoru,“ dodal Langer.

Přínos nově zavedeného systému vyzdvihl i jeho rakouský protějšek Günther Plotter, přestože se zprvu příliš nadšeně netvářil na vstup nováčků do schengenského prostoru. „Tento evropský pátrací systém bude určitě velmi úspěšný,“ podotkl při setkání s Langerem.

Český policejní prezident Oldřich Martinů uvedl, že kontaktní centrum není až tak průlomová záležitost. Funguje totiž provizorně už rok. Skutečný průlom bude znamenat až otevření hranice s volným průjezdem aut a plánovaný přesun policistů na jiná pracoviště do vnitrozemí. Ti mikulovští podle Martinů posílí řady referátů cizinecké policie ve Valticích a Březí.

více v Břeclavském deníku Středa 7. listopadu