Retail Park. To je název nového obchodního komplexu, který má vyrůst na místě někdejšího výrobní areálu Tranzy nedaleko centra Břeclavi. Dominovat mu bude hypermarket Kaufland. To, o čem si Břeclavané dosud jen šuškali, se tak stává skutečností.

„Nepůjde jenom o Kaufland, plánujeme komplex obchodů a služeb s restauracemi, obchody pro kutily a řemeslníky, s módou, sportovním zbožím nebo hračkami. Své místo budou mít v areálu i břeclavské firmy," slíbil jednatel investorské společnosti Fuertes Developement z Kuřimi Zdeněk Přichystal.

Právě tato firma za projektem, který má přinést práci více než tři sta lidem, stojí. V areálu už „úřaduje". Právě Fuertes Developement totiž zaplatil demolici a likvidaci starých továrních budov.

Problém je v tom, že areál je určený pro průmyslovou výrobu a změnu na obchodní zónu musí „posvětit" územní plán. Nové zásahy ale v současnosti radnice odmítá. „Územní plán nyní prochází schvalovacím procesem. S investory jsme se proto dohodli, že brzdit schvalování novými žádostmi o změny nebudeme. Až bude mít novou podobu, mohou zažádat znovu. Zhruba v červnu příštího roku," uvedl místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek.

Jednání na rovinu

Druhý muž města ocenil, že investoři z Kuřimi zatím jako jediní hned přiznali, že chtějí postavit Kaufland a hobbymarket. Přesto jim radnice pozici nijak neulehčí. Chce, aby o změnu územního plánu žádali už se všemi náležitostmi. „Budou muset investovat například do dopravní a hlukové studie. A také nechat zhodnotit dopady na životní prostředí. S nejistým výsledkem," podotkl Parolek.

Fuertes Developement to nevidí jako problém. „Alespoň budeme o to více připravení. S výstavbou počítáme až v roce 2015. Nechceme bortit územní plán města, máme zájem na spolupráci," sdělil Přichystal, který považuje přeměnu bývalého výrobního areálu na komerční obchodní zónu za jediné smysluplné řešení. Například bytová výstavba by podle něj zvýšené náklady nezaplatila. „Na rozdíl od plánů zničit supermarketem louku u Včelínku v tomto případě nehrozí zastavení přírodního prostředí," vyjádřila se aktivistka Zuzana Candigliota.

Ostatní problémy, které investorům vytýkala, ovšem podle ní stále trvají. Jako velká hlučnost a prašnost, nárůst dopravních problémů, zhoršení přístupu do nemocnice či snížení bezpečí lidí na už tak kolabujícím tahu. „Představa, že tam budou chodit lidé pěšky, je lichá. V hobbymarketu se kupují velké věci, bez aut nefungují. Zákazníci by tam museli asi létat vrtulníkem," kroutila hlavou Candigliota, která plánuje obnovit aktivity občanského sdružení proti dalšímu supermarketu v centru Břeclavi.

Přichystal se brání, že zhoršení dopravní situace nedopustí. Slibuje úpravu světelné křižovatky, samostatné odbočovací pruhy a navíc také nové parkovací místa pro nemocnici.