Na výrobu vajíček používá formy, které jí před desítkami let vyrobil manžel z naběraček, žufánků, jak říká. „Používám normální perníčkové těsto, na devět kraslic je potřeba dvě dávky. Formu je potřeba potřít sádlem a poválet v mouce, pak na ni přitisknu těsto a to potřu vajíčkem. Po upečení potírám znovu vajíčkem, aby byl perníček pěkně lesklý," popsala malérečka.

Velikonoční dílny ve Vyškově.
Velikonoční tradice na Vyškovsku: Taky honění Jidáše, udržují je místní spolky

Obě poloviny pak k sobě slepuje bílkovou polevou, do které přidává trochu škrobu a citronové šťávy. Dovnitř vajíček dětem schovává překvapení. Někdy drobnou hračku, sladkost nebo třeba čokoládové vajíčko. Se zdobením perníčků někdy i vnoučata pomáhají. „Mají perníčky rádi, moc rádi je i zdobí, ale nemají trpělivost učit se tradiční ornamenty," konstatovala Švirgová.

Pro koledníky letos připraví místo tradičních kraslic vejce natvrdo. Schovala si pro tento účel vajíčka s bílou skořápkou, která se nechystá obarvit, ale pouze nazdobit. „Mám na to takové speciální tužky z papírnictví. Maluji na ně klasické ornamenty i kvítečka v červené, zelené, modré a žluté. Aby bylo koledníkům co dát," poznamenala malérečka.