První várku budou lidé moci ochutnat už za pár dní. „Okurky jsme vysadili na ploše asi tří hektarů poté, co jsme skleníky vyčistili a provedli jejich kompletní dezinfekci podle požadavků Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. První okurky by mohly být v prodeji asi za deset dní,“ prozradil vedoucí farmy Josef Karpíšek.
Jak na konci ledna Deník Rovnost informoval, rajčata ve sklenících napadl nebezpečný virus ToBRFV, který způsobil jejich znetvoření a špatné dozrávání. Typickými projevy mohly být žluté nebo hnědé skvrny na plodech včetně zvrásnění či deformace povrchu rajčat.
Po likvidaci rostlin a důkladné dezinfekci prostor podle vyjádření ústavu nové výsadbě nic nebránilo. „K dezinfekci došlo pod naším dozorem a v podniku jsme provedl následnou kontrolu splnění nařízených opatření. Opatření byla splněna a ohnisko viru bylo zlikvidováno,“ potvrdila mluvčí ústavu Ivana Kršková a zdůraznila, že takto postižené plody z rostlinolékařského hlediska nepředstavovaly žádné riziko.
Jak zároveň podotkla, výskyt viru kontroly nikde jinde v České republice neprokázaly. Choroba se podle všeho do tuzemska dostala z Nizozemska. „Obdrželi jsme úřední sdělení z Nizozemska o dodávce rostlin, která mohla být infikovaná právě ToBRFV. Bezprostředně jsme proto zahájili kontrolu, a následně potvrdili infekci ve Velkých Němčicích. Dle rostlinolékařských pasů bylo možné určit konkrétní partie rostlin podezřelých z infekce ToBRFV,“ přiblížila mluvčí.
Ve Velkých Němčicích zatím nevědí, zda zahájí prodej okurek přímo v areálu farmy tak, jak tomu bylo zvykem s rajčaty. „Zatím s tím spíše nepočítáme," naznačil Karpíšek.
Myšlenky pokračování v pěstování rajčat se na farmě nevzdávají. "Lidé sem stále jezdí a ptají se, moc nás jejich zájem těší. Rajčata do budoucna určitě pěstovat chceme. Vrátíme se k nim v návaznosti na další rozvoj farmy," ubezpečil vedoucí Karpíšek.