"Dětské hroby ze začátku předchozího století, které se na podivínském hřbitově nachází, brání v dokončení a zprojektování urbanistického návrhu hřbitova. Nikdo se k nim nehlásí a my v těch místech plánujeme výstavbu chodníku," potvrdil podivínský starosta Stanislav Machovský. Že by byly rozměry tamního hřbitova nedostatečné, odmítl.

Situaci s opuštěnými a neudržovanými hroby znají také v dalších koutech břeclavského okresu.

Před lety měli asi dvacet dlouhodobě neudržovaných hrobových míst i na hřbitově ve Velkých Pavlovicích.

Řešení? Nový pronájem nebo vysazení rostlin. Důvod? Pietní. „Pokud jsme věděli, že se tam dlouho nepohřbívalo, tak se to buď zlikvidovalo, nebo pronajalo. Některé prostory se využily pro vysazení zeleně a jiné se upravily a pronajaly znovu. Máme totiž malý hřbitov a bylo potřeba udělat místo i pro pozůstalé na pohřbech," sdělil starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka.

Smlouva na 10 let

Velkopavlovičtí někdejší problémy s nedostatkem hrobových míst vyřešili loni v červnu. Pracovníci služeb města mezi kostelem a hřbitovem vybudovali kolumbárium.

V Břeclavi je přibližně tři tisíce čtyři sta hrobů a tisíc míst pro urny. Jsou rozmístěné na čtyřech hřbitovech v Břeclavi, Charvátské Nové Vsi, Poštorné i Staré Břeclavi. „Co se týče hrobů, které se jeví jako neudržované, město má smlouvu s úklidovou společností, která se stará o hroby, jež jsou prokazatelně volné. Nicméně uzavíráme s lidmi smlouvy na deset let, pokud k nim někdo přijede pouze občas a hroby neudržuje, tak to ovlivnit nedokážeme," uvedla mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Podle jejích slov břeclavští zastupitelé plánují do budoucna rozšíření míst na městském hřbitově.

To už mají za sebou ve Velkých Němčicích. Využití nové části je ale dodnes nulové. „Ještě můj předchůdce nechal hřbitov rozšířit asi o dvacet krát čtyřicet metrů. Paradoxně v té nové části zatím není do dneška ani jeden hrob," potvrdil první muž tamního obecního úřadu František Smetana. Opuštěných hrobů mají ve vsi minimum. „Pokud prokazatelně víme, že už nemají nájemce, snažíme se je nabízet dalším lidem," doplnil Smetana.

Podobně postupují také v Drnholci. Zanedbaných hrobových míst tam mají ke třiceti. Jsou volné.

Zato v Lanžhotě takovou situaci neznají.

„Pokud víme, že lidé nemají zájem o prodloužení nájmu nebo nejsou žádní dědici, tak je nabídneme k pronájmu. Vždy se ale najde někdo, kdo i na nepravidelně udržovaný hrob přinese jednou za čas kytičku," oznámila referentka z městského úřadu Anna Moučková.