„O setrvání pana Kulhavého v řadách ČSSD hlasovala na schůzi členská základna. Jelikož se jeden člověk zdržel hlasování, zůstává členem,“ popsal těsný výsledek hlasování tajemník Okresní organizace ČSSD Břeclav Petr Sulovský.

Mikulovská ODS a její koaliční partneři uzavřeli po volbách dohodu o spolupráci pouze s Kulhavým a nikoli s celou ČSSD. Pro místostarostu znamenal tento krok setrvání ve funkci následující čtyři roky. Předseda místní organizace sociálních demokratů Karel Štogl proto s dalšími spolustraníky prosazoval jeho vyloučení ze strany. Pokus ale skončil nezdarem.

„To se stává, jsme demokratická strana. Respektuji vůli lidí. Nikoho jsem neovlivňoval. Nastínil jsem, jaký je problém, na čem jsme byli domluvení a co se po domluvě neuskutečnilo. Řekl jsem, ať si to každý zváží, jak chce,“ vylíčil Štogl, který celou situaci popsal jako degradaci volebních výsledků v Mikulově.

„Při jednání jsem se snažil oponovat a bránit se. Nakonec jsem zůstal členem a sociální demokracie to vzala tak, jak to je. S tím že zůstanu místostarostou za sociální demokracii a budu prosazovat a hájit volební program ČSSD,“ okomentoval průběh členské schůze Kulhavý.

Jistá stranická neukázněnost postihla sociální demokraty také v Břeclavi. Týkala se zastupitelů za ČSSD Karla Křivánka a Ivana Blaha, kterým uškodilo, že byť plnili roli opozičních zastupitelů, získali práci v příspěvkových organizacích města Břeclavi.

Vyškrtnutí z kandidátky

Za své chování si nevysloužili vyloučení ze strany, ale na kandidátce v komunálních volbách už na ně břeclavská organizace nepamatovala. „Při hlasováních měla ČSSD priority v rozvoji města. Oni se jimi při hlasování ne vždy řídili. Byli tam v uvozovkách nějak svázáni svými funkcemi. Z výsledků hlasování to bylo čitelné,“ podotkl tajemník Sulovský.

Že mohlo získání míst v příspěvkových organizacích města vyvolávat dojem jakéhosi kupování jejich hlasů, už dříve připustil i předseda Okresní organizace ČSSD a břeclavský starosta Oldřich Ryšavý. K věci se však nechtěl blíže vyjadřovat.