Lítý boj v Přibicích pokračuje. Neskončil ani poté, co ve středu šest z jedenácti zastupitelů rezignovalo. Mnohé obyvatele rozzlobil krok vůdce opozice Miroslava Effenbergera, který je do vypsání nových voleb pověřený vedením Přibic. Ten z obecních internetových stránek nechal odstranit diskuzní fórum. Někteří obyvatelé mluví o cenzuře.

„Ten člověk je pár hodin vedoucí představitel obce a podívejte se, co dělá. Šlo o to, že internetové stránky obci vytvářel Jiří Motyčák. Když se zjistilo, že je problém se zabezpečením obecních počítačů, logicky jsme se obrátili na něj. Protože to byla práce navíc, tak jsme mu řekli, že ji bude mít zaplacenou. Jenže právě toto pan Effenberger a jeho přívrženci vytáhli na středečním zastupitelstvu,“ popisoval bývalý přibický místostarosta Petr Musil.

Aby nedocházelo k dohadům, tak se podle jeho slov Motyčák rozhodl, že na webové stránky obce napíše, za co dostal zaplaceno, co dělal a kolik obec ušetřila tím, že nechala problémy se zabezpečením vyřešit právě jeho.

„Pan Effenberger ale tyto informace nechal smazat. Stejně tak odstranil i diskuzní fórum, v němž jsem jej požádal o vysvětlení, proč tak učinil a zda se jedná o nějaké nové pojetí demokracie. Pak se ke mně přidali s žádostí o vysvětlení i další lidé. Jeho jednání mi přijde jako vystřižené z normalizačních dob. Mám pocit, že v Přibicích začíná být ohrožená svoboda slova a přístup k informacím,“ kroutil hlavou Musil.

Zlepšení stránek

S tím však Effenberger nesouhlasí. „V těchto dnech a týdnech probíhá obnova internetových stránek obce. Postupně na ně budeme doplňovat informace, které byly z webu odstraněné. Kromě auditů a zápisů výborů a zastupitelstva obce a kontaktů na místní podnikatele zveřejníme také zprávu pana Motyčáka i s komentářem. No a protože se v anketě přes sedmdesát procent lidí vyjádřilo, že stránky nejsou přehledné, budeme pracovat na jejich zlepšení,“ nechal se slyšet.

Effenberger se také vyjádřil ke smazání diskuzního fóra. „Tvůrci stanovili podmínky, podle nichž tam nepatří žádné urážky. Ale protože se tak stalo, tak jsem jej nechal odstranit. Například já jsem tam byl nazvaný jakobystarostou a gubernátorem. To si myslím, že na stránky nepatří. Prioritou pro mě je stabilizace obce a uklidnění situace,“ řekl.

O tom, že by se na diskuzním fóru objevovaly vulgarismy, však Motyčák nic neví. „Jednotlivé příspěvky mám vyfocené, stále je mapujeme a žádné vulgarismy tam rozhodně nebyly,“ uvedl.

Přibické zastupitelstvo se rozpadlo poté, co zastupitelé ze dvou kandidátek tvořících koalici podali demisi. Důvodem byly neustávající útoky opozice na starostu obce Františka Stankoviče. Jeho někdejší zástupce Effenberger ho viní z nehospodárného nakládání se svěřenými prostředky. Koaliční zastupitelé rezignovali, protože tvrdí, že v atmosféře neustálého napadání a kontrol se nedá pracovat. Obec čekají předčasné volby.

ČTĚTE TAKÉ: Větší místostarosty škrtli, menší přidali