Přibude k Bille, Lidlu a Penny Marketu poblíž břeclavského zámku ještě i hobby market? Definitivní odpověď na tuto otázku zatím nezná ani břeclavský starosta. Jeho zástupce Martin Radkovič ovšem vyslal jasný vzkaz, že se vedení města této možnosti zatím nevzdává, byť několik opozičních zastupitelů a přes dva tisíce lidí, kteří podepsali petici, je jednoznačně proti.

Místostarosta se dokonce nechal slyšet, že podle vyjádření odborníků je jedno, kde v Břeclavi bude hobby market stát. Pokud vznikne u bývalého autokempinku, už tak špatnou dopravní situaci to podle jeho slov nezhorší.

„Nevíme, co to udělá s dopravou. Všichni jsme odborníci a víme, že to bude horší,“ řekl ovšem na posledním zastupitelstvu břeclavský starosta Dymo Piškula. Reagoval na slova opozičního kritika Luboše Krátkého z ODS, který se dožadoval informací, zda zástupci města povedou slibovanou odbornou diskuzi na toto téma. „Měníme územní plán způsobem, jímž znehodnotíme areál pod zámkem,“ vyjádřil Krátký svůj názor.

Piškula upozornil, že město zatím nedalo souhlas s výstavbou hobby marketu na prostranství poblíž rybníka Včelínek. A současnému vedení města podle něj nelze vyčítat stavby, které už pod břeclavským zámkem vyrostly za dob předchozích garnitur.

„My jsme tam nepovolili žádný supermarket. A říkat lidem, že postavíme hobby market u Tesca, když tam nemáme žádný pozemek?“ zeptal se starosta Krátkého i dalších zastupitelů, kteří bojují proti výstavbě dalšího obchodu poblíž dopravně zatížené spojnice vedoucí z centra města do Poštorné.

Radnice vyčkává, s čím přijde investor

Město zatím nemá potřebné podklady od chomutovské firmy Qinn Invest, která o výstavbu obchodu se zbožím pro kutily usiluje v Břeclavi už řadu let. Břeclavská koalice prosadila na konci loňského roku záměr odkupu pozemků v areálu bývalého Autokempinku Břeclav výměnou za zrušení stavební uzávěry na část pozemků, čímž otevřela jednání s developerskou firmou. Její povinností je nyní splnit dané podmínky.

„Pokud je splní, zastupitelé dostanou návrh. Termín ale zatím neznáme,“ přiblížil nynější situaci Piškula.

Krátký upozornil, že pokud vedení města stavbu nakonec odsouhlasí, zničí území pod zámkem na dlouhá léta. Podle několika dalších zastupitelů nový obchod navíc ještě více ztíží dopravní situaci. „Bylo nám řečeno, že dopravní zátěž se v tomto místě nezmění,“ oponuje břeclavský místostarosta Martin Radkovič.

Podle dopravního inženýra břeclavské policie Ladislava Hemzy je zatím těžké říct, kolik nových zákazníků by hobby market přilákal. „Pokud by se počet nakupujících rozmělnil, tak ke zhoršení situace nedojde, možná by se i zlepšila,“ nastínil Hemza. Zároveň ovšem podotkl, že nelze jasně říct, jaký vliv bude mít další obchod poblíž centra na dopravní situaci ve městě.

Břeclavští policisté ještě neznají detaily projektu. Město si od nich zatím vyžádalo vyjádření ke změně územního plánu. „V případě výstavby máme podmínku v podobě požadavku na úpravu křižovatky u čerpací stanice Agip. Prosazujeme vybudování samostatného odbočovacího pruhu z Poštorné směrem k nemocnici,“ sdělil dopravní inženýr. Právě na této křižovatce se totiž tvoří dlouhé kolony aut a takové opatření by mělo přispět k lepší dopravní plynulosti.