Podílet se na rozhodování o dění v Drhnolci nebo řídit školu plnou dětí? Takové dilema nějakou dobu probírala tamní místostarostka Jana Kalandrová. Svoje schopnosti se nakonec rozhodla naplno uplatnit jako ředitelka drnholecké základní školy. Funkci uvolněné místostarostky Kalandrová, jež kandidovala za sdružení Drnholec 2010, složí už dnes před zastupiteli.

„Tak úplně se z komunální politiky nevytratím. Chci totiž zůstat v radě městysu. Vím sice o možnosti skloubit funkci ředitelky s místostaros­tovskou dohromady, ale neuvažovala jsem o tom. V nejbližší době mě totiž čeká půlroční studium a navíc mám i další povinnosti. Myslím si tedy, že v takové situaci by pro obec nebylo přínosem, kdybych jako místostarostka pracovala dál,“ nechala se slyšet Kalandrová, která se v komunální politice angažuje zhruba pětadvacet let. Z toho zastávala po tři volební období pozici místostarostky.

Jak přiznala, tip na člověka, který by ji ve funkci mohl nahradit, má. „Uvidím, s jakou chutí mě zastupitelé pustí. Každopádně tip na někoho, kdo by mohl pro Drnholec pracovat za mě, mám. Prozrazovat, o koho se jedná, ale nechci,“ usmívala se tajemně Kalandrová.

Že se místostarostka rozhodla svoji funkci složit, drnholeckého starostu Jana Ivičiče mrzí. „Je mi líto, že končí. Byli jsme sehraní, věděli jsme, co jeden od druhého můžeme očekávat. Nicméně jsem rád, že se stane ředitelkou naší základní školy právě ona. Věřím, že najdeme někoho, kdo ji plně zastoupí. Problém v tom nevidím,“ doufá Ivičič.

Jak záhy dodal, o tom, že chce Kalandrová odejít, věděl. „Není to pro mě tedy překvapení a ani nic nového. Složit funkci však paní místostarostka musela. Domluvili jsme se tak. Myslím si, že je neslučitelné dělat místostarostku a zároveň ředitelku školy. Jde totiž o dvě funkce, které by se tak trochu bily,“ řekl starosta.

Ten už má také jasno, čí jméno večer na zastupitelstvu na pozici Kalandrové navrhne. „Lhal bych, kdybych řekl, že to tak není. Jméno už doopravdy mám vybrané a také za ním budu stát a podporovat jej. Prozrazovat, o koho jde, ale nebudu. To je pochopitelné,“ uvedl Ivičič, podle jehož vyjádření by složení funkce uvolněné místostarostky chod obce rozhodně ohrozit nemělo.

O tomtéž je přesvědčený také Miroslav Effenberger, který je do nových voleb pověřený vedením Přibic. „V tomto případě jde o uvolněného člena zastupitelstva. Tím pádem by neměl být problém jej nahradit někým jiným,“ byl si jistý.

Mnohem horší situace by podle jeho slov nastala v případě, pokud by se jednalo o neuvolněného člena. Tak tomu bylo právě v Přibicích. „Měli jsme to ztížené tím, že odstoupil neuvolněný starosta a také polovina zastupitelstva. Člověk v neuvolněné pozici už má totiž jakési povinnosti a především pevnou pracovní náplň. Nejde to jednoduše udělat tak, aby se ze dne na den sbalil a odešel z práce. Jeho nástupce je potřeba proškolit, aby vůbec mohl v započaté práci pokračovat. Doopravdy to není snadné,“ prozradil z vlastní zkušenosti Effenberger.