Otevřeným dopisem reagovala Anežka Bartošová z Lanžhota na způsoby ochrany území Soutoku Moravy a Dyje. Adresovala jej Lesům České republiky, Agentuře ochrany přírody a krajiny, inspekci životního prostředí či hejtmanovi. Dopis, ve kterém Bartošová upozorňuje na nedostatečnou ochranu takzvané Moravské Amazonie, podepsalo 189 Lanžhotských a dalších 60 lidí z okolí. „Jsme čím dál víc znepokojení, jak jsou lesní porosty obhospodařované. Před našimi zraky se někdejší pastevní lesy mění ve vytěžené, byť uměle znovu zalesňované, holiny bez většiny cenných živočichů i rostlin, které je obývali před necitlivou těžbou,“ napsala Bartošová z iniciativy Zachraňme Soutok.

Poukázala na nenávratné poškozování území i na to, že na něj podle ní žádná z institucí nereaguje. „Vymírají zde přitom vzácné a přísně chráněné druhy,“ uvedla žena.

Ilustrační foto.
Chtějí lépe chránit krajinu. Rozhodnou, co bude se Soutokem

Zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny se proti nařčení, že nejsou v prosazování ochrany Soutoku důslední, ohradili. „V roce 2008 jsme byli pověření přípravou návrhu na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok. Kvůli nesouhlasu samospráv a dalších subjektů byly v roce 2010 práce na přípravě zastavené,“ popsali.

Následně mělo dojít k přepracování na maloplošná zvláště chráněná území. „Návrh jsme zaslali ministerstvu v prosinci 2014. V listopadu 2018 jsme pak podali návrh na vyhlášení Národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy a letos v březnu na vyhlášení Národní přírodní památky Soutok,“ upřesnili z agentury.

Solitérní dub. Ilustrační foto.
Proti suchu. Cenný Soutok u Lanžhota zaplavila voda z Nových Mlýnů

Téma ochrany Soutoku v Břeclavi otevře i náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský. Se zástupci dotčených obcí se potká 21. října.

Na dopis reagovaly také lesy prostřednictvím své mluvčí Evy Jouklové. „V dané oblasti hospodaříme v souladu s platnou legislativou a schváleným lesnickým hospodářským plánem,“ uvedla mluvčí. Zmínila zároveň, že k tématu ochrany Soutoku připravuje podnik na začátek příštího roku kromě diskuze i odbornou konferenci, které se bude moci zúčastnit i veřejnost.

Přírodní rezervace Cahnov-Soutok.
Soutok Dyje s Moravou má své kouzlo

Přímo v Lanžhotě podle starosty Ladislava Straky převládá názor, že lidem současný stav vyhovuje. „Žádné debaty na toto téma jsme však nevedli,“ podotkl.