Hodně práce na vzniku literárních děl a ještě více úsilí, aby s nimi přesvědčili nakladatele, mají před sebou mladí autoři z Břeclavska. Ostatně, sami to poznali při vydání svých prvotin. Nadaní „psavci" Michal Šefara z Břeclavi a Eliška Honzírková z Klobouk u Brna pracují na tom, aby si jejich příznivci mohli do domácích knihoven postavit jejich další dílo.

„Ve psaní mé třetí knihy o upírech jsem za polovinou. Osnovu mám nastíněnou, ale trvá to, než se prokoušu všemi zápletkami," říkala sedmnáctiletá Honzírková.

Nezastírá logické přání, aby se její dvě předchozí knihy více prodávaly. Co se nepodařilo dostat do obchodů, má doma. „Jezdím i po jarmarcích a nabízím je zájemcům," vyprávěla dívka, jež studuje na klobouckém gymnáziu.

Její nakladatelství přišlo s nabídkou předělat knihy do mluveného slova. „Nebylo by to špatné, ale nechávám si to projít hlavou," reagovala Honzírková.

První dílo, které vydala, se jmenuje Štěstí krve: temná tajemství. Příběh začíná běžným životem šestnáctileté holky, kterou po nocích navštěvuje upír. Nakonec se upírem stane i ona sama. Druhý díl s podtitulem Temná realita je pokračováním, kdy se hrdinka snaží sžít se svým upířím životem.

V právě připravované třetí části dojde i na souboj dobra se zlem a romantickou zápletku. Mladá autorka se netají tím, že do budoucna zabrousí od upírů třeba k andělům.

Zatímco Honzírková se s jinými formami knih seznamuje, Břeclavan Šefara má po dvou tištěných variantách na kontě také jednu elektronickou. Další navíc připravuje. A otevřeně hovoří o odvážném rozhodnutí.

„Mám sepsáno hodně věcí, které bych chtěl vydat. Třeba nějaké povídky. A příští rok bych chtěl založit nakladatelství, o kterém už dlouho mluvím," pochlubil se svými plány dvaadvacetiletý spisovatel, který spolupracuje i s dalšími mladými autory po celé republice.

Hledají smysl života

U elektronického nakladatelství Jiné knihy mu nedávno vyšel rukopis povídek o dospívání v porevoluční době s názvem Zrezivělý. „Ještě komunikuji s dalšími elektronickými vydavatelstvími. K vydání jsem nabízel taky Dům ve vycházejícím slunci, ale zatím mi to nikde neprošlo," pokrčil Šefara rameny. Mladík v románu popisuje outsidery společnosti, kteří hledají smysl života s pomocí nejrozšířenější drogy LSD.

Zda mladá dvojice dosáhne úspěchů například Věry Fojtové z Novosedel, Daniely Mičanové z Hustopečí nebo Jana Kostrhuna z Podivína, je nejasné. Minimálně se o to ale pokouší.

„Je krásné a chvályhodné, že mladí lidé píší. Je to úžasné, skláním se před jejich odvahou," sdělila před časem hustopečská spisovatelka a překladatelka Daniela Mičanová.

Poté srovnávala. „Když jsem začínala já, byly úplně jiné rozjezdové možnosti. Hlavně žádný internet, díky němuž má autor ihned zpětnou vazbu. Na druhou stranu to může také ublížit, protože lidé umí být zlí," dodala Mičanová, jež proslula knihami o upírech.