Angelika Macháčková z Lanžhota tento týden zkrášlila na dvě desítky lidí, kteří přebývají v břeclavském azylovém domě. Je jediným člověkem, který momentálně charitě takto pomáhá.

„Stříhání mě baví a ráda pomáhám lidem. Dělá mi radost, když vím, že mají radost druzí," říká Macháčková ve středu dopoledne, zatímco stříhá a barví vlasy jedné z klientek azylového domu.

Přiznává, že její původní představa o stříhání bezdomovců byla zkreslená. „Čekala jsem, že to bude horší. Stříhala jsem také ve Valticích, kde je léčebna dlouhodobě nemocných. Tam to bylo hrozné, protože lidi se tam nemohli už ani posadit. Jen leželi a někdy se zhroutili," vypráví Macháčková.

Mladá žena je vyučená kadeřnice a úpravou účesů lidí bez domova si zároveň zvyšuje praxi. Kromě dobrovolnictví stříhá také za peníze a právě mezi kolegyněmi se zpočátku setkala s negativními reakcemi.

„Nejdřív říkaly, ať do toho nejdu, hlavně kvůli penězům. Mám ale svoji hlavu. Říkala jsem si, že to zkusím. Nic za to přece nedám," míní mladá kadeřnice.

Naopak lidé bez domova jsou z její návštěvy nadšení. „Cítím, že jsou vděční. Často mi nechají volnou ruku a chtějí se nechat překvapit. Větší zájem o stříhání je samozřejmě mezi ženami, ale byli tady i muži," pokračuje Macháčková.

Vedoucí azylového domu Veronika Heklová si její práci pochvaluje. Řadě klientů totiž podle ní vzhled komplikoval získání práce. S novým účesem jim pak stouplo sebevědomí.

„Jako první jsem stříhala osmdesátiletou paní, byla z účesu opravdu šťastná," líčí kadeřnice s úsměvem.

„A třeba nám kromě Angeliky pomohou i další lidé z jiných oborů, kteří by si chtěli zvýšit praxi. Rozhodně bychom to uvítali," doplňuje Heklová na závěr.

Osmnáctiletá Angelika Macháčková z Lanžhota stříhá bezdomovce v břeclavském azylovém domě.Osmnáctiletá Angelika Macháčková z Lanžhota stříhá bezdomovce v břeclavském azylovém domě.