Proč Mladí a Neklidní? „Nabízíme mladé a neokoukané tváře do pětatřiceti let, z nichž žádná se dosud v politice neangažovala. Chceme se vymezit vůči starým a méně schopným lidem, kteří vedou toto město," řekl Matuška.

Sdružení kandiduje s podporou Starostů a nezávislých. „Na naší kandidátce jsou pravicově i levicově smýšlející lidé, diskuze jsou často plamenné. Spojuje nás ale snaha dělat věci jinak," pokračoval lídr, kterému je devětadvacet let a živí se jako kavárník.

Na současné radnici mu vadí hlavně nekoncepčnost práce a špatná komunikace s obyvateli. „Přineseme nové myšlenky. Konkrétní věci si necháváme jako trumfy v rukávu pro předvolební kampaň. Program začneme představovat od prvního září," slíbil Matuška.

To Ženy pro Mikulov jsou už zavedenou značkou. Kandidují potřetí v řadě. Nálepku Amazonek jim proto už snad ani nikdo nepřisuzuje. Tvrdí to alespoň radní města Marie Leskovjanová. „Rozhodně nejsme žádné feministky, které by bojovaly proti mužům. Kdyby za nás chtěl nějaký muž kandidovat, klidně. Zatím se ale nenašel," smála se jednička kandidátky s pětadvaceti ženami.

Co je tedy důvodem existence mikulovského „ženského klubu", jehož zástupkyně zatím pokaždé pronikly do tamního zastupitelstva? „Myslíme si, že ženy mají na spoustu věcí jiný pohled než muži. Chceme ho v Mikulově prosazovat," uvedla Leskovjanová. Že by ale měly v programu nějaké vysloveně ženské téma, si nemyslí.

Zapálení pro Bořetice. Za touto dvojsmyslnou slovní hříčkou se skrývá další netradiční kandidátka do komunálních voleb v regionu. Z valné většiny ji totiž tvoří dobrovolní hasiči z Bořetic. „Kandidovali jsme už v minulých volbách," připomněl lídr Milan Foler, který je starostou tamního dobrovolného sboru.

Kandidátka se podle něj zrodila kvůli tomu, že se dobrovolní hasiči chtěli více podílet na vedení obce. A název? „Každý dal nějaký návrh, až jsme se shodli na tom současném," objasnil šéf sdružení, které má nyní tři zastupitele a dokonce jednoho radního.

Volební premiéra zato čeká perenské vinaře. Jejich kandidátka nese název Vinaři Perná. „Je to tak, jsou na ní čistě vinaři. Loni jsme založili občanské sdružení, teď jsme zkusili udělat i kandidátku do zastupitelstva," vysvětlil lídr Lukáš Valíček. Taky vinař.

A proč samostatná kandidátka vinařů? „Perná je známá hlavně díky vínu a my si myslíme, že podpora vinařství by mohla být větší. Obec nás sice podporuje, ale my chceme prosadit cesty okolo vinohradů, informační cedule a další věci. Prostě být v centru dění a více se zasadit o rozvoj vinařství v Perné," sdělil osmadvacetiletý muž.