„Podle všeho jde o vůbec první projekt v tomto programu na Břeclavsku. A pro mnohé zdejší obyvatele to bude také první možnost setkat se s lidmi z jiných částí Evropy, a přesvědčit se tak na vlastní kůži o tom, zda mají Evropané opravdu něco společného. Zároveň se místní studenti jeho prostřednictvím dozvědí, že takováto možnost vycestovat do zahraničí je tady díky našemu centru i pro ně,“ vysvětluje přínos projektu prezident sdružení Michal Žižlavský.

Setkání mladých Evropanů se uskuteční od dvanáctého do devatenáctého září v Lednici. Hlavní náplní je hledání společné evropské kultury. Kromě her, přednášek a workshopů čeká na hosty výlet do Brna nebo na hody ve Velkých Bílovicích.

Evropské centrum mládeže vzniklo v Břeclavi v roce 2007. Jeho zakladateli byli bývalí studenti břeclavského gymnázia, kterým se podařilo zúčastnit podobného mezinárodního projektu v sousedním Rakousku.

Centrum chce mladým lidem z Břeclavska nabídnout účast na projektech v rámci programu Mládež v akci v zahraničí, ale také pořádání vlastních projektů v České republice. V neposlední řadě poskytuje zájemcům všeobecné informace o Evropské unii. V současné době má břeclavská pobočka pětadvacet členů.

PAVEL CYPRIS