Jestli vám to nebude vadit, tak bych odpovídal až doma. Nyní jsem ve škole. Tak reagoval na dotaz Deníku Rovnost osmnáctiletý Filip Texl z Břeclavi. V okrese patří mezi nejmladší kandidáty říjnových voleb do místních zastupitelstev.

Osmnáctiletý student Filip Texl z Břeclavi.Zdroj: archiv Filipa TexlaMladík studuje třetí ročník Střední průmyslové školy Edvarda Beneše, zaměření informační a komunikační technologie. Politika je jedním z jeho koníčků. „Zajímám se o ni od dětství, včetně té komunální. Byl jsem nadšený, když mě pan starosta oslovil s možností kandidovat,“ poděkoval Texl, jemuž na kandidátce hnutí Pro Region patří šestnácté místo.

I kvůli místu na kandidátce nepovažuje Texl příliš za reálné, že se do břeclavského zastupitelstva dostane. „Budu rád za každý hlas, co obdržím. Mám v plánu věnovat se místní politice i v budoucnu,“ dodal teenager.Jako vášnivý tenista se zajímá o oblast sportu, ale i dopravy. Spolužáci si jej kvůli volbám prý nedobírají. Naopak. „Těším se velké podpoře od kamarádů a svého okolí,“ doplnil Texl.

Nejstarším kandidátem v okresním městě je čtyřiaosmdesátiletý středoškolský učitel a skaut Jiří Rufer.

Jiří Rufer z Břeclavi.Zdroj: Deník / Přemysl SpěvákByl členem Občanského fóra po roce 1989, do břeclavského zastupitelstva se může vrátit po osmi letech. Místo ODS tentokrát jde do voleb jako bezpartijní za ANO. Z jedenácté pozice. „Jsem pravicově zaměřený. Do voleb jdu z ideových pohnutek. Srdcem jsem Břeclavák a stále se zajímám o místní dění,“ uvedl Rufer.Politiku sleduje prakticky celý život. „Už starořecký Periklés mluvil o lidech, kteří se o politiku nezajímají, jako o nepotřebných,“ zmínil. Nejsilněji se cítí v oblastech školství a sociální problematiky.

V Mikulově je nejstarším kandidátem čtyřiaosmdesátiletý učitel hudby Karol Porubský. Je čtyřkou Sdružení nestraníků pro Mikulov. Podpořil lídra Jaroslava Smečku, s nímž hraje léta v dechovce Mikulovanka. „V ní dělám já kapelníka a on hraje na tubu,“ řekl k rozdělení rolí.

Spisovatel Jan Kostrhun je věkově nejzkušenějším kandidátem ve městě Podivín. Má šestasedmdesát let. Z posledního místa u sociálních demokratů si nic nedělá. „Jen jsem doplnil kandidátku,“ přiznal Kostrhun.Případné zodpovědnosti se ale nebrání. „Pokud mě voliči zvolí, rád budu vykonávat zastupitelské povinnosti,“ dodal muž. Zkušenosti má v lokální i celorepublikové politice. V parlamentních volbách v roce 1996 byl zvolen poslancem. Navíc několik let zastával členství v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Do jaké míry ovlivňuje věk kandidáta voliče, je podle politologa Lubomíra Kopečka velmi individuální. „Může být vitální sedmdesátiletý starosta, který funkci vykonává už léta. Všichni ho znají a jeho věk proto pro jeho voliče nebude hrát roli,“ uvedl.

U velmi mladých kandidátů podle Kopečka záleží na tom, zda je volič například jejich vrstevník.

PŘEMYSL SPĚVÁK
RADKA KONEČNÁ