Místo je dlouhodobě jedním z ohyzdných kazů Podluží.

Mladí muži a ženy je alespoň částečně zvelebují při celorepublikové akci Ukliďme Česko. „Asi bych ale něco zorganizovala, i kdyby to nebyla celostátní záležitost," přitakává studentka Leona Juráčková.

Hrstce lanžhotských nadšenců, mezi nimiž nechybí ani tamní skauti, přijela na pomoc výprava z Brna. „Připravujeme projekt na ochranu přírody v této oblasti a přišlo nám jako dobrý nápad, pomoci i teď," reaguje Alena Konečná, když právě netahá naplněné pytle do vozíku zapřaženého za auto.

Stud starších

Obsah žlutých a černých igelitových pytlů nabízí nepřeberné množství různých věcí. Od pet lahve počínaje, po elektromotor československé výroby konče. Dobrovolníci však musí být při sběru opatrní. Zraněním hrozí skleněné střepy či injekční stříkačka. „Pracujeme jen okolo zbytků hlavní budovy. Dovnitř nejdeme, protože je to nebezpečné. Ono ale i samotné okolí je v hrozném stavu. Jen za úvodní hodinu jsme vyčerpali první zásobu pytlů," říká Konečná, zatímco se zvyšuje množství nahromaděných pneumatik. S jejich naložením pomáhá také Patrik Hanáček. „Čekáme, že narazíme na nějaký šperk, ale dosud nic," poznamenává mladý muž s úsměvem.

S novými pytli je na místě předseda občanského sdružení Soutok Lanžhot Antonín Hostina. Pro nadšence má jen slova chvály. „Můžeme mít radost. Ukazují nám, že mají zájem, aby naše příroda byla hezká a čistá. Myslím ale, že celá akce byla málo zmedializovaná. Jinak by se podle mého zapojili třeba sportovci a další sdružení. Příští rok to třeba bude lepší. Lidi by se měli přidat. Je to naše příroda a my starší se můžeme trochu stydět, že nám jdou příkladem ti mladší," konstatoval Hostina.

Občerstvení zase přivezl lanžhotský starosta František Hrnčíř.

Lanžhot nebyl jediným místem v regionu, kde se několik dní dopředu domlouvali na úklidu přírody. Stejný plán měli také v Přibicích, Zaječí nebo Břeclavi.

Akce Ukliďme Česko se koná vůbec poprvé, zapojit se do ní chtěli lidé na 260 místech České republiky. „Uskutečnilo se to už ve více než sto zemích a zúčastnilo se více než devět milionů lidí," míní jeden z koordinátorů dobrovolnické události Miroslav Kubásek.