Lukáš Kala jako doktorand na Katedře environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně má se svou ženou Marií k přednášce s názvem Réunion aneb Tropy v Evropě ten nejlepší předpoklad. Na vzdáleném ostrově totiž byli a kromě fotografií si přivezli i spoustu zážitků.

Ostrov Réunion leží v souostroví Indického oceánu Maskarény jihovýchodně od Madagaskaru. Leží na něm 2631 metrů vysoká štítová sopka Piton de la Fournaise, která je nejaktivnějším vulkánem na zeměkouli. Častou sopečnou činností se ostatně vyznačují i okolní ostrovy Mauricius, Rodrigues a Cargados Carajos.

Réunion je jedním z mála tropických ostrovů, které politicky přísluší k Evropě a zároveň stojí kulturně rozkročený mezi Afrikou a Indií. Jako součást takzvané zámořské Francie tak patří k jedněm z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Kolonizátoři ze země galského kohouta, obzvláště z Normandie, jej začali osidlovat už v roce 1642.

Ochránce životního prostředí a francouzštinářka se tak zaměří nejen na bohaté přírodní krásy, ale i různorodé obyvatelstvo. Jejich povídání se bude točit kolem pestrých etnik, jejich tradic a zvyklostí. Přednáška neopomene ani ostrovní sopky, pralesy nebo vzácné organismy. A to jak ty v oceánu, tak na pevnině.

Poutavé vyprávění s obrazovým doprovodem začne v pátek v osmnáct hodin v zasedací místnosti rakvického obecního úřadu.

Po besedě s astronomem Jiřím Grygarem a geologem Václavem Cílkem či přednášce věnované Etiopii, Laosu nebo pavoukům přijde v příštích měsících na další témata spojená s přírodou. V březnu prozkoumají zdravé zahrady, v dubnu zase říční nivy.