Statisíce korun stálo vylepšení prostranství před poštorenským kostelem. Před rokem se nevzhledné prašné místo proměnilo v klidovou zónu s lavičkami, omlazenou zelení a velkým travnatým porostem. Mělo sloužit k odpočinku turistů i tamních obyvatel. Dnes se tam v podvečer spíše schází skupinky mládeže, hrají na trávě fotbal, malují po lavičkách a odpadky se válejí téměř všude.

„Není to na denním pořádku, ale je to bohužel tak. A pohled na lavičky je z mého pohledu strašný a žalostný. Byly vlastně poničené během několika dní. Člověku se nad tím chce spíš brečet. Myslím si, že rodiče by některým svým dětem měli dát preventivně přes prsty,“ potvrdil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla s tím, že stížností na tuto lokalitu má v poslední době několik.

Kvůli tomu se k poštorenskému kostelu stále častěji vydávají hlídky městských strážníků. Místo hlídají a v případě přestupku zasáhnou. Ale takových oblastí je ve městě několik a policisté nemohou být všude. „V poslední době je to jeden z našich hlavních úkolů. Na tato místa jezdíme pravidelně. Pokud je tam nepořádek nebo přestupkové jednání, lidi vykážeme,“ dodal velitel břeclavské městské policie Zdeněk Herman. Jak ale vzápětí uvedl, když mládež jen sedí na lavičkách a nic špatného nedělá, strážníci nemohou zakročit.

Radost ze srocování mladých lidí u kostela nemá ani poštorenský farář Vladimír Langer. „Když lavičky odstraníme, doplatí na to slušní lidé. Přijdou o pěknou klidovou zónu. Možná by se situace dala vyřešit nějakým sociálním pracovníkem, který by se těmto dětem věnoval,“ je si rovněž vědom špatné situace.

„Měli jsme lavičky i v kostelní zahradě, ale byl tam neskonalý nepořádek. Povalovaly se tam i injekční jehly. Tak jsme posezení odstranili a je tam čisto,“ připomněl Langer. Podle něj tehdy nepomohly ani cedule zakazující vstup se psem, kouření nebo pití alkoholu. Respektovali to jen slušní lidé.

„Nemůžeme děti vyhodit z laviček jen kvůli jejich věku. Pokud hrají na trávě fotbal, tak je upozorníme. Sice odejdou, ale jak odjede i městská policie, tak se druhý den vrátí,“ popisoval neustálý a mnohdy i marný boj Neděla.

Velitel městské policie si však myslí, že častější dohled přináší úspěchy. „Někteří si to rozmyslí a už tam nechodí, takže se ten počet lidí sníží. Má to vždycky nějaký výsledek,“ řekl Herman.

Neděla nevěří ani tomu, že by více pomohl dohled kamerového systému. „Kamery mají rub a líc. Když jsme je instalovali, psalo se, jak zasahujeme do soukromí. Do jisté míry tomu tak určitě je. Možným řešením by asi byly, ale není to všelék. Nehledě také na finanční náročnost celé akce,“ je přesvědčený tajemník.

Větší problém s mladými oproti tomu nepociťují v Mikulově. „Máme spíše problém s bezdomovci, kteří znečišťují okolí laviček. Neumíme to řešit, nemáme oporu v zákoně. Ale útoky mladých nepozorujeme. A že by se nám vytvářely nějaké skupinky v souvislosti s nudou, to si nemyslím,“ vyvracel podobné obavy starosta Mikulova Rostislav Koštial.