Generace třicetiletých nerodí marně. Rojící se kočárky v ulicích obcí na Břeclavsku už se projevily i v tabulkách statistiků. Region na tom s počtem dětí oproti jiným okresům jižní Moravy není vůbec špatně.

Tak například v Zaječí připadá na sto dětí do patnácti let pouhých padesát čtyři mužů a žen, kterým už bylo pětašedesát let. Přitom třeba v Brně je to na sto dětí sto šest důchodců. Starostka Zaječí Jana Hasilíková má na to, jak do obce přitáhnout mladé lidi, jednoduchý recept. „Snažíme se. Postupně opravujeme školu a školku, nabídli jsme stavební místa,“ popsala.

Mladé rodiny obsadily i nové domy na Sadařské ulici. „Těší mě, že jsou mezi nimi i původní obyvatelé Zaječí. Přestěhovali se třeba za prací do Brna. Teď založili rodiny a vracejí se zpět. Do zaměstnání dojíždí,“ sdělila zaječská starostka.

Zájem některých mladých lidí o život na venkově potvrzuje také Stanislav Kolc. „První rok po studiích pracuji v Brně, ale už se s partnerkou poohlížíme po nějakém menším městě. Přemýšleli jsme nad Hustopečemi…

Více najdete v Břeclavském Deníku 9. července