Před rokem získali na celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti v Karlových Varech s prací Motocyklová značka Ducati a její působení ve WSBK a Grand Prix nejen první místo, ale také cenu předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, cenu děkana Dopravní fakulty Univerzity Pardubice a hlavně nominaci na prestižní soutěž evrpoských vědců Union Contest for Young Scientist.
Nominaci se jim podařilo proměnit v pozvánku, a tak mohli i se svými spolužáky – maturanty – účinkovat v dokumentu, který je bude na letošním, už devatenáctém ročníku této soutěže, blíže představovat.


Do hodinového dokumentu je štáb vybral z celkem osmdesáti soutěžících. „Jejich práce přesně splňuje to, co se od evropské soutěže očekává. Řeší srozumitelně, zábavnou formou a hlavně prakticky dané téma. A navíc je vidět, že to oba soutěžící ohromně baví,“ osvětlil svůj výběr režisér Mark.
Mladí vědci, a teď vlastně také herci, mají ze svého úspěchu ohromnou radost. „Když jsme před dvěma lety s touto prací začínali, vůbec jsme netušili, kam až nás zájem o motocykly může dovést. Z obyčejných fandů teď stojíme na pozici tiskových mluvčích týmu JTR Corse, tvůrců jejich internetových stránek a příležitostných mechaniků. I když ve Valencii žádnou cenu nezískáme, už teď se nám splnil klukovský sen,“ vypráví s nadšením oba chlapci.

Soutěž pro mladé vědce je iniciativou Evropské komise. Soutěžící hodnotí mezinárodní porota složená z nezávislých odborníků. Koná se každý rok v jiné zemi, letos padla volba na Valencii. Kloboučtí studenti tam odlétají už tento pátek.
V letadle kromě obou hlavních protagonistů poletí také vybavení jejich stánku, ve kterém budou svoji práci představovat, ohromné postery s tématikou motocyklů Ducati a samozřejmě černočerné oblečení této značky.