Rodinné vinařství Sedlák z Velkých Bílovic dodává vína na trh teprve druhým rokem. A už se může pochlubit šampionem Valtických vinných trhů.
„Že mezi červenými víny vyhrajeme, to jsme vážně nečekali. Na výstavu jsme vybrali mladá vína ročníku 2007. Mysleli jsme si, že ročník 2006 je předčí. Opak byl ale pravdou,“ nedokáže se sklepmistr Jaroslav Sedlák stále vzpamatovat z příjemného šoku.

Právě třiadvacetiletý mladík má hlavní zásluhu na tom, že je pozdněsběrový Cabernet Moravia takový, jaký je. Tedy vítězný. „Víno obsahuje 3,4 gramu zbytkového cukru a má dvanáct a půl procenta alkoholu. Ve vůni je spíše ovocnější. Charakterizuje jej chuťově sladěná tříslovina s pěknou dochutí,“ popisuje šampiona.

Hrozny byly z vinice rodinného vinařství v trati Nová hora. Ta patří mezi nejlepší polohy ve Velkých Bílovicích s lehčí, spíše písčitou půdou. Neméně důležitý je ovšem technologický postup výroby.

„Mohu prozradit, že červené víno dáváme minimálně na půl roku do klasických dřevěných sudů. Kvůli průběhu zrání. Velmi se nám to osvědčilo,“ říká mladík, který rodinnou firmu vede s bratrancem Milanem. Tomu je jen o tři roky více, tedy šestadvacet.

Rodinné vinařství vypustí šampiona na trh teprve v pondělí. Cena bude podle Jaroslava Sedláka lidová. Konkrétní částku ale neprozradil.
„Znovu se potvrdilo, že červená vína z velkopavlovické podoblasti jsou kvalitní. Loni byl vítěz ze sousedních Čejkovic,“ všímá si Jan Otáhal z pořádající společnosti.